Sulmet në shtetin Plateau të Nigerisë lënë 30 të vdekur

Afrika

Sulmet në shtetin Plateau të Nigerisë lënë 30 të vdekur

Më: 25 janar 2024 Në ora: 11:39
Plateau

Të paktën 30 persona janë vrarë dhe disa të tjerë janë plagosur në shtetin qendror të Plateau të Nigerisë në një seri sulmesh rreth qytetit Mangu, pavarësisht një shtetrrethimi të vendosur nga qeveria e shtetit, tha një zëdhënës i komunitetit.

Sulmet fermer-bari dhe konfliktet komunale janë të përhapura në Nigerinë qendrore, një zonë e larmishme etnike dhe fetare e njohur si ‘Rripi i Mesëm’ ku një rreth dhune ka marrë qindra jetë në vitet e fundit.

Dhuna e fundit të mërkurën erdhi pas një sulmi në ditën e Krishtlindjes në zonë që la të paktën 140 njerëz të vdekur. Një shtetrrethim nga muzgu deri në agim u vendos më 23 janar.

Një zëdhënës i policisë të Plateau nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment mbi sulmet që ndodhën gjatë dy ditëve, raporton Reuters.

Sulmuesit shënjestruan disa fshatra duke përfshirë Kwahaslalek, Kinat dhe Mairana, të vendosura në kufijtë e zonave të qeverisjes vendore Mangu dhe Barkin Ladi, tha Joseph Gwankat, kreu i grupit të komunitetit Mwaghavul Development Association (MDA).

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat