​Ndërprerje masive të internetit janë raportuar në të gjithë Afrikën

Afrika

​Ndërprerje masive të internetit janë raportuar në të gjithë Afrikën

Më: 14 mars 2024 Në ora: 16:49
Foto ilustrim

Ndërprerje masive të internetit u raportuan të enjten në të gjithë Afrikën, duke prekur bizneset dhe komunikimin, raportuan mediat lokale dhe observatori i internetit Netblocks.

Netblocks tha në një postim në X se të dhënat e drejtpërdrejta të rrjetit treguan se ndërprerjet e telekomit të së enjtes në Afrikë ishin intensifikuar.

Incidenti ka një ndikim të lartë në Afrikën Perëndimore me reduktime të konsiderueshme në lidhjet në të gjithë kontinentin, tha ai.

Sipas My Broadband, një faqe interneti TIK në Afrikën e Jugut, ndërprerja filloi rreth orës 12:30 të enjten me disa përdorues që raportuan se nuk po hynin në internet ose nuk ishin në gjendje të përdornin disa shërbime në internet, duke përfshirë LinkedIn, Microsoft 365, Microsoft Teams, WhatsApp, X dhe Xbox.

“MyBroadband ka mësuar se ndërprerjet e shumta në kabllot nënujore pranë Abidjan në Bregun e Fildishtë po shkaktojnë ndërprerje. Sistemi kabllor i Afrikës Perëndimore (WACS), kabllot e Bregdetit të Afrikës në Evropë (ACE), MainOne dhe kabllot SAT3 janë prekur", thuhet në një raport.

Netblocks tha se Bregu i Fildishtë ishte prekur rëndë, ndërsa Liberia, Benini, Gana dhe Burkina Faso u përballën me incidente të mëdha përçarjeje. Afrika e Jugut, Lesoto dhe Nigeria kishin ndërprerje të ulëta, ndërsa Kameruni, Gaboni dhe Namibia kishin ndërprerje mesatare.

Një zëdhënës i Vodacom, një nga firmat më të mëdha të telekomit në Afrikën e Jugut, tha se dështimet e shumta të kabllove nënujore midis Afrikës së Jugut dhe Evropës po preknin ofruesit e rrjetit, përfshirë Vodacom, sipas një raporti nga faqja lokale News24.

"Kjo do të thotë se disa klientë aktualisht po përjetojnë probleme të ndërlidhura të lidhjes," tha zëdhënësi. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat