Dështon grusht-shteti në Kongo

Afrika

Dështon grusht-shteti në Kongo

Më: 19 maj 2024 Në ora: 18:50
Foto ilustrim

Ushtria e Republikës Demokratike të Kongos (DRC) pretendoi të dielën se kishte penguar një përpjekje për grusht-shtet në kryeqytetin Kinshasa, duke arrestuar disa individë të përfshirë në komplot.

"Ne kemi neutralizuar autorët e kësaj tentative për grusht shteti dhe disa prej tyre janë arrestuar," tha një zëdhënës ushtarak gjeneral Sylvain Ekenge.

Njoftimi pason ngjarjet dramatike gjatë natës, kur njerëz të armatosur sulmuan rezidencën e zëvendëskryeministrit dhe ministrit të ekonomisë Vital Kamerhe dhe hynë për pak kohë në Palais de la Nation, selia simbolike e presidencës kongoleze në Kinshasa.

Rreth orës 4:30 të mëngjesit me orën lokale, të shtëna armësh u dëgjuan në distriktin Gombe kur rreth 20 sulmues që thuhet se i përkisnin Forcave të Armatosura të Republikës Demokratike të Kongos (FARDC), u përpoqën të sulmonin rezidencën Kamerhe.

Dy oficerë policie përgjegjës për mbrojtjen e ministrit u vranë ndërsa një nga sulmuesit u vra gjithashtu. Vital Kamerhe dhe familja e tij, megjithatë, janë të sigurt.

Sulmuesit më pas u drejtuan drejt Palais de la Nation, ku ndodhet zyra e Presidentit Felix Tshisekedi.

Në një video-mesazh, udhëheqësi i dukshëm i sulmuesve, Christian Malanga, tha: "Ne jemi të lodhur dhe nuk mund të rrimë me Tshisekedi dhe Kamerhe, ata kanë bërë shumë marrëzi në këtë vend."

Ushtria më vonë tha se zbuloi pasaporta kanadeze dhe amerikane për disa nga sulmuesit, duke ngritur pikëpyetje rreth përfshirjes së mundshme të anëtarëve të diasporës në përpjekjen për grusht shtet.

Zëdhënësi ushtarak Ekenge tha se situata tani ishte nën kontroll dhe u kërkoi banorëve të Kinshasës të bënin biznesin e tyre lirshëm.

Ambasada e Shteteve të Bashkuara thuhet se po shikonte informacionin për shtetasit amerikanë të dyshuar të përfshirë në incident dhe ishte gati të bashkëpunonte me autoritetet e Kongos. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat