11 të vdekur nga shpërthimi në fabrikën e sheqerit në Tanzani

Afrika

11 të vdekur nga shpërthimi në fabrikën e sheqerit në Tanzani

Më: 24 maj 2024 Në ora: 06:01
Foto ilustrim

Tre të huaj, nga Brazili, Kenia dhe India, dhe tetë teknikë tanzanianë u vranë, ndërsa dy të tjerë u plagosën rëndë, pas një shpërthimi në një fabrikë sheqeri në rajonin Morogoro në Tanzaninë lindore, tha një zyrtar lokal.

Shaban Marujugo, komandanti i rajonit Morogoro për Forcat e Zjarrfikësve dhe Shpëtimit të Tanzanisë, tha përmes telefonit se shpërthimi ndodhi në orën 1:00 të mëngjesit me orën lokale në fabrikën e sheqerit Mtibwa në rrethin Kilombero.

Shpërthimi goditi dhomën e kontrollit, ku teknikët po testonin një nga sistemet e ngrohjes të sapo fiksuar për prodhimin e sheqerit, tha Juma Ramadhan Palamba, një elektricist në uzinë, gjithashtu përmes telefonit.

Shpërthimi ndodhi pasi një tub që lëshon avull në një kazan u shkatërrua, tha Palamba.

Sistemi i ri i rregulluar ishte planifikuar të fillonte funksionimin ditën e sotme, tha ai, duke vënë në dukje se ai shpëtoi i padëmtuar sepse doli nga dhoma e kontrollit për t’iu përgjigjur një telefonate në momentin e shpërthimit.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat