​KFOR-i mban stërvitjen për reagim ndaj krizave “Golden Sabre” 2022

Aktuale

​KFOR-i mban stërvitjen për reagim ndaj krizave “Golden Sabre” 2022

Më: 27 shtator 2022 Në ora: 18:23
Foto ilustrim

Misioni i KFOR-it në Kosovë zhvilloi sot stërvitje komplekse për reagim ndaj krizave të quajtur “Golden Sabre” në zonën stërvitore të Kampit e NovoSellës.

Stërvitja ishte planifikuar dhe ekzekutuar nën drejtimin e zëvendëskomandantit të KFOR-it, gjeneral brigade Luca Piperni.

Ajo u fokusua në integrimin e aseteve dhe aftësive të ndryshme të KFOR-it dhe testoi aftësinë e kontingjenteve të ndryshme të kontribuar nga aleatët dhe partnerët e NATO-s për t'iu përgjigjur me sukses çdo kërcënimi që mund të rrezikojë lirinë e lëvizjes dhe sigurinë në mbarë Kosovën.

Komandanti i KFOR-it, gjeneralmajor Ferenc Kajari shprehu mirënjohjen dhe vlerësimin e tij për profesionalizmin, përkushtimin e treguar nga personeli i KFOR-it dhe EULEX-it që morën pjesë në të.

Përmes stërvitjeve të rregullta, KFOR-i ruan një nivel të lartë të gatishmërisë operacionale.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat