George Bush mban fjalimin prekës në ceremoninë përkujtuese të viktimave të 11 shtatorit: Tronditur nga...

Amerika

George Bush mban fjalimin prekës në ceremoninë përkujtuese të viktimave të 11 shtatorit: Tronditur nga...

Më: 11 shtator 2021 Në ora: 19:22
George Bush

George W Bush në ceremoninë përkujtuese të viktimave të sulmit terrorist në SHBA 20 vite më parë ka kujtuar ditën kur jeta amerikane u ndryshuar përgjithmonë.

“Ne ndajmë pikëllimin tuaj dhe nderojmë burrat dhe gratë që keni dashur për një kohë të gjatë dhe kaq mirë,” tha Bush.

Duke iu drejtuar atyre shumë të rinj për të kujtuar ditën, Bush tha se është e vështirë të përshkruash përzierjen e ndjenjave që përjetuam.

“Tronditur nga guximi i së keqes dhe mirënjohja për heroizmin dhe mirësjelljen që e kundërshtoi atë. Bota ishte e zhurmshme me kasaphanë dhe sirena, dhe pastaj e qetë me zëra të humbur, për të mos u dëgjuar më kurrë”- tha ai.

Ish-presidenti bëri një përmbledhje për luftërat në Afganistan dhe Irak, pasi pranoi se masat ushtarake që pasuan 11 shtatorin kanë çuar në debat.

Ai pastaj iu drejtua drejtpërdrejt veteranëve të këtyre betejave.

“Kauza që ndoqët në thirrjen e detyrës është Amerika më fisnike që mund të ofrojë. Asgjë që ka pasuar, asgjë, nuk ka njollosur nderin tuaj”- tha Bush.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat