​Burri që mori transplantin e zemrës së derrit, ishte shpallur fajtor për therje me thikë

Amerika

​Burri që mori transplantin e zemrës së derrit, ishte shpallur fajtor për therje me thikë

Më: 16 janar 2022 Në ora: 18:21
Foto ilustrim

Burri që mori transplantin e parë të zemrës së derrit në botë, goditi një burrë shtatë herë me thikë duke e lënë atë të paralizuar, ka zbuluar familja e viktimës së tij.

David Bennett, 57-vjeç, u dënua për therjen me thikë të Edward Shumaker në vitin 1988, tha motra e tij në emisionin Today të Radio 4, përcjell BBC.

Leslie Shumaker Downey tha se vëllai i saj vdiq në vitin 2007 pas gati dy dekadash komplikimesh mjekësore të lidhura me sulmin.

Ajo tha se zoti Bennett ishte një marrës i padenjë i operacionit pionier.

Por ekipi që kreu operacionin tha se të dhënat kriminale të dikujt nuk mund të jenë kurrë arsye për të refuzuar trajtimin e tyre.

Sulmi ndodhi në prill 1988 kur gruaja e Bennett u ul në prehrin e Shumaker, i cili ishte 22-vjeç, tha zonja Downey.

Në një tërbim të dukshëm xheloz, Bennett e goditi me thikë pas shpine Shumaker në mënyrë të përsëritur.

Bennett u shpall fajtor dhe u dënua me 10 vjet burg. Downey tha se askush nuk e kishte kontaktuar për Bennett që mori transplantin e zemrës së derrit dhe e dëgjoi lajmin vetëm kur vajza e saj i dërgoi mesazh.

"Vajza ime e dytë më dërgoi një mesazh të menjëhershëm dhe më tha: "Mami, ky është njeriu që goditi xhaxhain Ed". Më pas lexova tregimin dhe u zemërova sepse ai kishte marrë zemrën”, tha ajo.

Operacioni, i kryer në Baltimore, Maryland, mori më shumë se shtatë orë për t'u përfunduar.

Bennett po shërohet pas procedurës eksperimentale shtatë-orësh në Baltimore.

Transplanti u konsiderua si shpresa e fundit për t'i shpëtuar jetën Bennett, megjithëse nuk është ende e qartë se cilat janë shanset e tij afatgjata për të mbijetuar.

Por Downey tha se nuk besonte se ai e meritonte zemrën.

"Ata po e vendosin Bennett në linjat e historisë, duke e portretizuar atë si një hero, por ai nuk është asgjë i tillë”, tha ajo.

Shumaker ishte i kufizuar në një karrige me rrota si rezultat i sulmit, përpara se të kishte një goditje në tru në vitin 2005 dhe të vdiste dy vjet më vonë.

Por mjekët e Bennett thanë se krimet e kaluara nuk i diskualifikojnë pacientët nga kryerja e procedurave të tilla.

“Është detyrimi solemn i çdo spitali apo organizate të kujdesit shëndetësor që të ofrojë kujdes jetëshpëtues për çdo pacient që del nga dyert e tyre bazuar në nevojat e tyre mjekësore”, thanë zyrtarët në Qendrën Mjekësore të Universitetit të Maryland për New York Times.

"Çdo standard tjetër i kujdesit do të krijonte një precedent të rrezikshëm dhe do të shkelte vlerat etike dhe morale që mbështesin detyrimin që mjekët dhe kujdestarët kanë ndaj të gjithë pacientëve në kujdesin e tyre," shtuan ata.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat