Sulmi që la 10 të vdekur në New Jork – dëshmitarët rrëfejnë momentin kur ndodhi

Amerika

Sulmi që la 10 të vdekur në New Jork – dëshmitarët rrëfejnë momentin kur ndodhi

Më: 15 maj 2022 Në ora: 13:26
Sulmi në Amerikë

Dëshmitarët e një sulmi me motive racore në një supermarket të shtetit të New Jorkut kanë përshkruar momentin e tmerrshëm kur një 18-vjeçar nxori një armë dhe filloi të shtënat që lanë 10 të vdekur.

Sulmuesi, i veshur me veshje ushtarake, hyri në parkingun e makinave në Tops Friendly Market në Buffalo, dhe filloi transmetimin e drejtpërdrejtë nëpërmjet një kamere në helmetën e tij, shkruan BBC.

“Kur e pashë për herë të parë duke qëlluar, ai qëlloi një grua, qëlloi një dhjak, qëlloi një grua tjetër… dhe më pas ai hyri në dyqan dhe filloi të qëllonte përsëri”, u tha gazetarëve një burrë.

Katherine Crofton, një zjarrfikëse dhe mjeke në pension, i tha gazetës lokale se kishte qenë duke luajtur me qenin e saj dhe duke pirë një cigare kur dëgjoi një të shtënë nga veranda e saj e përparme.

“Nuk e pashë në fillim, u ktheva dhe e pashë që qëlloi këtë grua”, tha ajo.

“Ajo sapo po hynte në dyqan. Dhe më pas ai qëlloi një grua tjetër. Ajo po fuste sende ushqimore në makinën e saj. Unë zbrita sepse nuk e dija nëse ai do të më qëllonte”.

I armatosuri është identifikuar në dokumentet e gjykatës si Payton Gendron, nga Conklin, Nju Jork.

Nga 13 viktimat e qëlluara, policia tha se njëmbëdhjetë prej tyre ishin me ngjyrë. Autoritetet thonë se ishte një sulm me motive racore.

Brenda supermarketit “të mbushur”, menaxherja e operacioneve Shonell Harris tha për Buffalo Neës se ajo ishte duke nxjerrë sende ushqimore kur dëgjoi të shtënat.

“Dëgjova një zhurmë dhe më pas u bë gjithnjë e më afër dhe të gjithë filluan të vrapojnë”, tha ajo.

Duke dëgjuar të shtënat, zonja Harris tha se ajo shkoi në daljen e pasme dhe vrapoi në pjesën e përparme të dyqanit për të kërkuar vajzën e saj, e cila gjithashtu punonte brenda supermarketit.

Në pjesën e përparme të dyqanit, ajo tha se pa personin e armatosur, të veshur “si të ishte veshur për ushtrinë”, duke qëlluar një person tjetër.

Më pas ajo vrapoi përsëri në daljen e pasme, ku gjeti vajzën e saj. “Sapo e kapa, e përqafova”, tha ajo.

“Është si një makth… e shihni këtë në TV, dëgjoni për të në TV… por kurrë nuk e kisha menduar se do të isha një prej tyre”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat