Sulmuesi, që vrau gjashtë persona në Çikago, ende në arrati

Amerika

Sulmuesi, që vrau gjashtë persona në Çikago, ende në arrati

Më: 4 korrik 2022 Në ora: 22:02
Foto nga vendi i ngjarjes

Sulmuesi që dyshohet se vrau gjashtë persona dhe plagosi 31 të tjerë në Çikago, gjendet ende në arrati.

Policia dyshon se personi i armatosur ka qëlluar nga një çati.

Oficerët vazhdojnë kërkimet për një mashkull të bardhë, i cili besohet të jetë i moshës 18-20 vjeç.

Por këtë katër korrik, festimet u ndërprenë në mëngjesin e vonë, pasi parada e Parkut Highland u bë objektivi më i fundit i një sulmuesi masiv në ShBA.

Rrethinat e afërta kanë hyrë në bllokim, duke anuluar paradat lokale dhe shfaqjet e fishekzjarrëve në të gjithë zonën.

Të shtënat vijnë vetëm një muaj pas të shtënave vdekjeprurëse në Uvalde, Teksas dhe Buffalo, Nju Jork – dhe një javë pasi Kongresi i ShBA-së miratoi legjislacionin e parë dypartiak për armët në Amerikë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat