​Nëntë të vdekur në një tubim zgjedhor në Meksikë

Amerika

​Nëntë të vdekur në një tubim zgjedhor në Meksikë

Më: 23 maj 2024 Në ora: 15:03
Pamje nga tubimi

Të paktën nëntë persona janë vrarë, duke përfshirë një fëmijë, dhe rreth 50 janë plagosur pasi një pjesë e një skene u shemb në një tubim zgjedhor në shtetin verior të Nuevo Leon të Meksikës, ka thënë guvernatori lokal.

Incidenti ndodhi ndërsa kandidati presidencial i qendrës së majtë Jorge Alvarez Maynez po mbante një fjalim në qytetin e San Pedro Garza Garcia, pranë Monterrey-t.

Maynez ishte i padëmtuar dhe u pa duke folur me mbështetësit pas incidentit. Disa anëtarë të ekipit të tij ishin lënduar, tha ai.

Shembja u shkaktua nga një shpërthim i papritur i erës, tha Maynez në një postim në X.

Pamjet janë shfaqur me sa duket duke treguar momentin kur struktura e ndriçimit u shemb ndërsa një numër njerëzish ishin në skenë. Shpërthimi i papritur i erës erdhi pa paralajmërim, tha zoti Maynez, duke e përshkruar atë si një "ngjarje atipike [moti]".

“Ajo që përjetuam ndodhi në vetëm pak sekonda: erdhi një stuhi, një erë e papritur dhe për fat të keq, u shemb skena, duke rezultuar në një aksident fatal”, u tha ai gazetarëve në vendngjarje. Viktimat ishin tetë të rritur dhe një fëmijë, tha guvernatori i shtetit Samuel Garcia.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat