U mbyll Festivali Ndërkombëtar i Filmit të Nju Jorkut 2019 – Edicioni i 8-të - Bota Sot
U mbyll Festivali Ndërkombëtar i Filmit të Nju Jorkut 2019 – Edicioni i 8-të

Amerika

U mbyll Festivali Ndërkombëtar i Filmit të Nju Jorkut 2019 – Edicioni i 8-të

Nga: Beqir Sina– New York City Më: 25 maj 2019 Në ora: 00:01
Festivali Ndërkombëtar i Filmit të Nju Jorkut

Ceremonia e ndarjes së çmimeve të IFFNY-së 2019 – Fitues – “Leading me Straight by Burke Hefner -Drowning Karina Hilmer & Felix Backhaus -Too Anastasia Lebedeva”. Ndersa, Best Animation – I takojë producentit nga Shqipëria - Vlash Droboniku- me filmin vizatimor “Hudson River” by Vlash Droboniku

BIG APPLE NYC: Festivali Ndërkombëtar i Filmit të Nju Jorkut 2019 – Edicioni i 8-të që mbajt në, nga data 17 deri në 21 maj, në zemër të Manhatanit, disa blloqe larg nga Times Square - kineman “Dolby Laboratory Theater” dhe Prodcers Club Theater, në ikonën e artit qytetin e Neë York-ut, u mbyll ditën e Enjte, me një ceremoni të thejsht.

50 filma nga Australia, Europa, Azia dhe Amerika, ishin në qendër të portretit të kinemas së artit të botës, ku producentët e filmave nga vende të ndryshme të botës të cilët kishin sjellur produksionet e tyre filma të metrazhit të gjatë, filma të shkurtër, filma dokumentarë, animacione dhe video muzikore të 3 viteve të fundit konkuruan në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit të Nju Jorkut 2019.

Festivali Ndërkombëtar i Filmbërsve në Nju Jork, - IFFNY, është një ngjarje kulturore e artistike, vjetore, e vetmja e këtij lloji nga një artist shqiptar në Amerikë, e krijuar nga artistja shqiptare Mrika Krasniqi, e cila është dhe Drejtore Ekzekutive, dhe ka një Drejtore e Komunikimit Ndërkombëtar të Festivalit të Filmbërsve - IFFNY, zonjusha Ermira Babamusta, ndërkohë, që Ibër Dehari, është udhëheqës artistik i festivalit.

I themeluar 8 vjet më parë dhe i pagëzuar në fillim si Java e Filmit Shqiptar në Nju Jork, vitin e kaluar festivali ndrroi emrin në Festivali Ndërkombëtar i Filmbërsve në Nju Jork, - IFFNY,.

Mirka Krasniqi, thotë se :”Misioni i Festivalit IFFNY është të promovojë dhe ndihmojë zhvillimin e autorëve të kinemasë dhe filmave ndërkombëtarë. Qëllimi ynë është të veprojmë si pikat kryesore të takimit ku kinemaja ndërkombëtare konvergon në një frymë bashkëpunimi dhe shkëmbimi kulturor përmes paraqitjes së arritjeve më të mira dhe më të fundit në kinemanë botërore.”

Edhe këtë vit IFFNY 2019 nderojë me 10 (dhjetë) çmime veprat më të mira pjesëmarrëse: Filmi më i mire- Filmi më i mirë i shkurtër - Filmi më i mirë dokumentar i funksionit - Filmi më i mirë dokumentar i shkurtër - Çmimi më i mirë i aktorit - Çmimi më i mirë i aktores - Çmimi më i mirë i producentit - Çmimi i kinematografisë - Animacioni më i mire dhe Videoja më e mirë muzikore.

Festivalin Ndërkombëtar të Filmit të Nju Jorkut, e prezantua nga aktorja e talentuar Amina Zheman, ndërkohë, që mjeshtri i fotografisë nga Shqipëria Olsi Beçi ishte përzgjedhur për këtë edicion si fotografi zyrtar i Festivalit Ndërkombëtar të Filmave të Nju Jorkut 2019, u shpall edhe fitues e cmimit “ IFFNY ~ Excellence Awards ~ Photographer Of The Year Awards - 8th International Filmmaker Festival of New York 2019!, së bashku me fotografen e talentuar Liridona Gjokaj, dhe mjeshtrin e fotografise Ivan Morales, fotografitë e të cilit janë në këtë fotoalbum.

Mbulimi mediatik i IFFNY ishte edhe në Suedi, me WPTV , revisten “Elite Magazine”, televizionet RTV 21, e Albanian Culture, si dhe gazeta Bota sot, nga Kosova.

Mbas natës së parë të festivalit IFFNY, dhe nata e ndarjes së cmimeve që shënojë edhe mbylljen e Festivali Ndërkombëtar i Filmit të Nju Jorkut 2019 – Edicioni i 8-të që mbajt nga data 17 deri në 21 maj, në zemër të Manhatanit, dy kinemat Dolby Laboratory Theater dhe Producers Club Theater ( me pronar Freddy Tollja) në lokalin luksoz “Allora” në qendër të qytetit të Nju Jorkut, me pronar shoë-man Elljo Ahmetaj (Allora NYC -ROOFTOP 145 E 47 St),

Fitues të cmimeve të Festivalit i 8-të ndërkombëtar i filmave të New York-ut njoftoi jurinë e madhe, të kryesuar nga Jon Russell Cring, prezantuan dhe fituesit IFFNY 2019 :

1. Best Music video-Leading me straight by Burke Heffner

The nomination are:

-Leading me Straight by Burke Hefner
-Drowning Karina Hilmer & Felix Backhaus
-Too Anastasia Lebedeva

2. Best Animation – Vlash Droboniku-Hudson River by Vlash Droboniku
The nomination are:

-Trap by Paul James
-Hudson River by Vlash Drononiki
-The Call by Anca Damian

3. Cinematography Award-Ismael Mexico
The nomination are:

-Moon Hotel Kabul by Anca Damian
-Ismael by Axel Cuevas de Chaunca
-Elephant in the room by Chantelle Eidenbenz

4. Best Production Award-Acre Dreams
The nomination are:

-Moon hotel Kabul by Anca Damian
-Acre Dreams by Dani Wachsman
-GogolDoc by Alise Pavlovskaya

5. Best Short Documentary Film- WINNER:space to explore
The nomination are:

-The traffic separating device by Johan Palmgen
-Space to explore by Katherine DuBois
-Wallmapu by Ben Sturgulewski

6. Best Feature Documentary Film-WINNER: GogolDoc-Ukraina
The nomination are

1.GogolDoc by Alise Pavlovskaya
2.Let’s Talk About Sex by Lisa Burd
3.Doda by Visar Vishka

JURY AWARD:

7. Best Actress Award-WINNER DORIS SCHEFER AS IRNA “ELEPHANT IN THE ROOM”

The nomination are:

-DORIS SCHEFER AS IRNA “ELEPHANT IN THE ROOM”

-Nayeli Alarco “To Infinity”
-Gina Alajar “The Decaying”

8. Best Actor Award-Haitham Omari “Acre Dreams”

The nomination are:

-PAULO QUEVEDO AS RAUL “TO INFINITY”

-Eric Chantelauze “Kids With Guns”
-Haitham Omari “Acre Dreams”

9. Best Short Film-WINNER “ELEPHANT IN THE ROOM”

The nomination are:

-“ELEPHANT IN THE ROOM” by Chanelle Eidenbenz

-“To Infinity” by Gabriel Savodivker
-“On the Road” by Irdit Kaso

10. Best Feature Film-WINNER: MOON HOTEL Kabul

The nomination are:

-“MOON HOTEL Kabul” by Anca Damian
-“Acre Dreams” by Dani Wachsman
-“Kids With Guns” by Anthony Faure

SPECIAL AWARD FROM THE FESTIVAL

11. Best Director Award:

-Dani Wachsman “Acre Dreams”

-SPECIAL EXCELLENCE AWARDS :

-Sayoko Akutsu- Ofuku
-Jiries Copti-Acre Dreams
-Jagraj Singh- Time to sleep
-Aaron Mak -Go Louie Go
-Hareza Basha – DELETE
-Mashroor Parvez – THE DOGS ILLUSION
-Nico Falcone Georgiadis -WHOSE REALITY 2.0?
-Jamal Hodge – HAPPY DIORCE.

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat