Lazim Destani: "Gëzuar 243 - Vjetori i Pavarësisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës!" - Bota Sot
Lazim Destani: "Gëzuar 243 - Vjetori i Pavarësisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës!"

Amerika

Lazim Destani: "Gëzuar 243 - Vjetori i Pavarësisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës!"

Nga: Beqir SINA – New York Më: 4 korrik 2019 Në ora: 14:12
Lazim Destani

WASHINGTON D.C: Biznesmeni dhe filantropi i njohur shqiptar, Lazim Destani, si për çdo 4 Korrik, ka përçuar urimin e tij me rastin e 243-vjetorit të Pavarësisë së SHBA-ve.

Destani, ka zgjedhur një foto nga ato të vitit te kaluar, ku ai dhe kongresisti Eliot Engel, bëjnë simbolin e shqiponjës me dy pëllëmbat e dorës, ku pas tyre është i vendosur një flamuri i madh amerikanë, që shënon Ditën e Pavarësisë së Amerikës - Ditën e Flamurit.

Ndërkohë, në Ditën e Flamurit - Pavarësinë e Shteteve të Bashkuar të Amerikës, vitin e kaluar, ka qenë biznesmeni dhe filantropi i njohur shqiptar, Lazim Destani, i cili ishte nderuar me mirënjohjen e veçantë nga Kongresi amerikan me inisiativën e kongresmenit Eliot Engel.

Kështu që Destanit më 4 Korrik të vitit të kaluar i ishte dhuruar Çertifikata e Mirënjohjes si dhe Flamuri i Shteteve të Bashkauara, pasi më parë kishte qenë Dhoma e Kongresit, ajo që e kishte përkrahur propozimin e kongresmenit amerikan Engel - që zoti Destani, të nderohej me këtë çmim nderi të Kongresit amerikan.

Ceremonia e pranimit të Flamurit amerikan nga zoti Destani, një vit më parë u mbajt në Zyrën e kongresmenit amerikan në praninë e zyrtarëve të kësaj zyre, gazetarëve të komunitetit dhe miqve të tij, përfshirë edhe mikun e përbashkët veprimtarin Harry Bajraktari, i cili është njohur për lidhjet e tij të mira me zotin Destani.

Ka qenë vet kongresisti Engel, ai që e çmoi lart kontributin e Lazim Destanit, për krijimin e lidhjeve e bashkëpunimit me SHBA-ës, jo vetëm në fushën e biznesit por edhe më gjerë atë të shqiptarëve kudo që janë.

Destani, ka thënë për këtë nderim se ai ndjehej i privilegjuar që u nderua me Flamurin Amerikan, një ditë pas Ditës së Pavarësisë së Amerikës, dhe ka faleminderuar në mënyrë të veçantë mikun e madh të shqiptarve në Capitol Hill – kongresisitin e Nju Jorkut, Eliot Engel.

Zoti Destani - do të shkruante :”Sot ndihem shumë i lumtur që pranova flamurin e Shtetit Amerikan, që është valëvitur për nderin tim, në ditën e Pavarësisë së SHBA-ve, me 4 Korrik nga Kongresi Amerikan ne Capitol Hill ëashington! Ky është një nga nderet më të veçanta që më është bërë deri tani. E falenderoj mikun e shqiptarëve Kongresistin Eliot Engel për dorëzimin e këtij nderi si edhe për kontributin e tij të pashoq për çështjen shqiptare. Populli shqiptar ka pasur fatin e jashtëzakonshëm që të ketë në krah një partner kaq madhështor, si Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe jam i bindur se besnikërisht do të vazhdojmë ta ruajmë këtë miqësi të përjetshme me ta.”

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...