Kosovës i kërcënohet ndarja dhe copëtimi sipas planeve të Ramës, Thaçit dhe Vuçiqit

Amerika

Kosovës i kërcënohet ndarja dhe copëtimi sipas planeve të Ramës, Thaçit dhe Vuçiqit

Nga: Hafiz Shala Më: 19 korrik 2019 Në ora: 23:03
Hafiz Shala

Pse selekcionim të të ftuarve nga Gjykata Speciale ndaj të degjueshmeve e të padegjueshmeve, ndaj tradhëtarve dhë mërcenarve të cilët në bashkëveprim më armiqët e shqiptarve dhë miqve të Serbisë edhe pse të apostrofuar dhë akuzuar për krime dhë ate ndaj bashkëkombasve të vetë, as që trazohen e lere ma që të ftohën për tu intërvistuar si fajtor apo deshmitar.

Duke u distancuar nga akuzat që i bëhen zot Haradinaj, duke u distancuar nga të gjitha gabimët dhë skandalët që i kanë ndodhur kësajë Qeverie, si qytetar i Shtetëvë të Bashkuara të Amerikës i nji vëndi më demokraci më të avansuar nërruzullin tokësor, due ti shprehu brengat, dyshimet dhë rrezikun që i kanosët Republikës së Kosovës më këto kurtha politike për ti largue nga poste njerz të cilët më gjitha lëshimet dhë dobësitë gjatë kësajë periudhe të qëverisjës mëgjithate ishte nji qëndrim i paluhatshëm për vuarjën e taksës ndaj mallrave serbe që e solli në gjendje që Kosova si shtet i pavarur dhë sovran të merr vëndime të duhura karshi Serbisë e cila 24 orë nuk ka të ndalur për ta pënguar Kosovën në arenën ndërkombëtare në të gjitha format dhë aspektet.

Paluhatëshmeria e zoti Haradinaj ndaj taksës respektivishtë kushtëzimit të bisedimeve më njohje reciproke, i vuri në siklet miq dhë armiq të Kosovës sepse planet fatale për ndarje korigjim dhë coptim të Kosovës ishin pregatitur fatëkeqësishtë edhe në kuzhinat e politikanve shqiptar në të dy anët e kufirit si vazal të Serbisë, Rusisë dhë Turqisë.

Prandaj, kushdoqoftë ai i cili do të ju kundërvihej këtyre koalicioneve politike ndërkombëtare, do ta përjetonte fatin e zotit Haradinaj.

Këto komplote politike u organizuan nga këto qarqe që i përmenda ma parë më angazhimin e palodhëshmë të forcave politie të brendshme në rendë të parë nga kryesuesi i koalicionit PDK-së e cila më metoda shikiste nga ish shefi i sajë Kadri Veseli më bandat e tijë i cili kahere partia e tijë ka paralajmërue së ky do të jetë Kryeministri i ardhshëm i Kosovës gjinji gjoa kur të vijë koha por, kohën e shkurtuan këta vetë dhë ja rezultati.

Kryeparlamentari ishte shumë i zellshëm dhë aktivë për arritjen e këtijë komploti politik sipas traditës së tijë i cili për të qenë i sigurtë në këtë mision, bëri nji eskurzion në SHBA që ti mashtrojë Kongresmen e Senator mu sikur paraadhësi i tijë më gënjeshtra, lobime dhë mashtrime së pas idenave të korigjimit të kufijve qëndronë edhe populli i Kosovës.

Mashtrim dhë tradhëti sipas genit që e ka sepse kjo nuk është hera e parë dhë as që do të jetë e fundit po që së mbetët në pushtet anipse gjasat nuk janë të vogla pasi populli nuk do të jetë ai që vëndisë por qarqët politike ndërkombëtare për ti realizue planët për qpavarësimin e Kosovës dhë coptimin e sajë për hirë të paqëes dhë qetësisë në Ballkan dhë Evropë.

Pra, ideja dhe angazhimi i Esat Pashë Toptanit të Kosovës për të ja bërë këtë tradhëti të e shekullit, gjithnji po realizohët më përkrahjën e mëndimtarve dhë bashkëtradhetarve si Edi Rama i cili solli Shqipërinë në gjendje të jashtëzakonshme politike, demokratike dhë ekonomike, fatëkeqësishtë përmes të nji administratori të kabinetit të Presidentit Trump për ta ngulfatë demokracin e favorizuan anarkinë, hjninë, krimin,korrupcionin dhë instalimin e monarkisë socialiste e cila I “ fitojë” partia socialiste në krye më Edi Ramën Kryeministër që njiherit është aleat i besueshëm i Vuqiqit respektivishtë Serbisë, Rusisë dhë Turqisë që të gjithë kundër të ardhmës së shqiptarve deri në tkurrjen toka të tyre dhë ta marrin orimatin dhë kontrollin në Ballkan përmes Serbisë dhë si busht I sajë edhe Shqipërisë si dhë shuarjen e shtetit rë Kosovës. Strategji afatëgjate më pasoja tragjike dhë historike.

Rreziku nga tkurrja e tokave shqiptare nuk vjenë vetëm nga armiqët tanë por nga kolaboracionistët që i drejtojnë shtetët shqiptare në të dy anët e kufirit.

Pra, kjo gjykatë raciste speciale e votuar nga deputetët e Parlamentit më presionin e paparë ndaj vetë udhëheqësit të Kosovës në krye më Presidentin si bashkëpunues më ndërkombëtaret më qëllim që ti shpetojë kësajë gjykate dhë si i moderuar anipse i akuzuar por kurrnjihere deri tani i ftuar apo ma mirë më thenë i amnestuar deri tani nga kjo gjykatë politke derisa ta shtrydhin si, limonin dhë në fundë do ta hedhin në bërllog por që Kosovës dhë kombit do ti shkaktojë nji tërmet shkatërrues nga i cili kurrë nuk do të mëkëmbët.

Sikur në rastin e burgimit të zotit Haradinaj në Francë që ja organizuan Thaqi, Veseli e Haliti të cilët më cinizëm ma të poshtër që nji qenje njerëzore mundi ti pregatisë njeriut, shprehëshin “ keqëardhje dhë solidarizim” të cilëve gjoja ju ra si e papritur mu si reja sepse ata “ as që do ta mendonin e deshironin nji gjë të tillë”.

Hipokrizi, por zanat nga i cili nuk mundë të hjekun dorë si veti për të mbijetue.

Vizita e Presidentit Makron në Serbi, paralajmërimet për ftesat në shtator për të inicue bisedimet në mes të Kosovës e Serbisë, paralajmërimi nga administrata e Presidentit Trump së do ti ftojë udhëheqjet e të dy shteteve për të biseduar për mundësinë e nji marrëveshje gjithëpërfshirëse për të dy palët e pranueshme, janë sinjale së duhët të hiqet dorë nga taksa, duhët të ledhatohet Serbia, duhet që udhëheqja e Kosovës të ketë qëndrim të moderuaur dhë të pranueshëm edhe për Serbinë. Por, kjo, nuk mundë të arrihet më nji” kryeneq” sikur zoti Haradinaj, prandaj e vetmja mënyrë që të eliminohët, apo politikishtë të linqohët e kanë zgjedhë ketë formë përmes Gjykatës Speciale të cilët që të gjithë në mënyrë demagogjike dhë jonjerëzore do të shprehen si “ të befasuar” dhë gjoja ata “ ma së paku kanë psaë dorë” në ketë komplotë politik.

Prandaj, siqe theksova edhe në hyrje të ketijë shkrimi së jamë riedukue në ketë vëndë që mëndimet, brengat qoftë edhe në mënyrë shpekulluese por që të ja përkujtojë lexuesit, popullit tim të mjerë më ketë udhëheqje së kësi llojë veprimesh asnjihere nuk mundë të përjashtohën.

Une, përseri bindshëm mëndojë së as ftesa, as komploti dhë as skenari, nuk janë të rastësishëm por janë të mirëpregatitura dhë të përpiluar që mos të deshtojë politika ndërkombëtare në dëmtimin e Kosovës e cila nuk ju dukët aq e dëmshme sa është interesi i tyre që të përfundohet marrëveshja e cila sipas mendimit tim më nji përvojë në këto marrëdhënie së as që do të ketë marrëveshje, as e afatëgjatë dhë as qëndrueshme.

Pse? Sepse, qoftë edhe miqt tanë ndërkombatër ndaj Serbisë u treguan nënë e ndaj Kosivës njerkë.

Pra, i vogli, i pafuqishmi dhë i dobëti, gjithëmonë janë nëpërkëmbur, janë nenqmuar dhë janë shantazhuar. Kjo, nuk do të ndodhte sikur të kishim udhëheqje kredibile stabile, të ndershme jokriminale e hajdute dhë pëfundimishtë tradhetar. Mos të harrojmë së, edhe popujt e vegjel të vëndosur dhë të drejtuar nga udhëheqës të përkushtuar ndaj popullit dhë atëdheut, kurrë nuk kanë mujtë të nenshtrohën e gjunjizihën.

Ai të cilit duhët drejtuar gishtin për ketë gjendje të krijuar është Hashim Thaqi më bashkëpunëtorët e e partisë së tijë të cilët ende po i mbesin barrë e rëndë dhë e padurueshme e Kosovës.

Edhe njihere, nuk jamë në mbrojtje të Haradinajt për akuzat eventuale dhë gabimët e bëra në qeverisjen e tijë por për sjelljet e atyre të cilët qëndrojnë në krye të institucioneve, në Parlamentin e Kosovës në shoqëritë civile dhë organizmat tjerë të paaftë, të paorganizuar dhë të pavëndosur që ta shpetojnë Kosovën nga kataklizma të cilën ja sollën këta individ aq të fuqishëm që nuk e njohin, reektojnë e as që e degjojnë sovranin.

Pra, ate që e kemi lypë e kemi gjetë. Heshtja ose mosreagimi e mosveprimi janë të barabartë më fajsinë.

Miqve tanë ndërkombëtar : nuk ishit deri në fundë të ndërshëm ndaj Kosovës pasi nuk ja mbyllët derën këtyre kriminelve, hajditve dhë për kosovarët, tradhëtarve.

Avni Rrustemi, mjerë na që stë kemi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat