Lamtumirë Kryepeshkopi Nikon!

Amerika

Lamtumirë Kryepeshkopi Nikon!

Nga: B.S Më: 5 shtator 2019 Në ora: 17:55
Foto

Ndahet nga jeta në moshën 73-vjeçare Kryepeshkopi i Kishës Ortodokse Shqiptare At Nikon Liolini. Lajmi është bërë i ditur nga Kisha Arthodhokse Autoqefale e Shqipërisë. Drejtuesi i Dioqezës Shqiptare të SHBA, vdiq më 1 shtator, në Boston - Masaçusests.

Familja e tij ishte nga Boboshtica e Korçës dhe i vëllai, atë Artur Liolini, është Kryekancelar i Arqidioqezës Shqiptare në Boston. 

Ai i kushtoi gjithë jetën e tij edukimit dhe predikimit fetar.

Një ceremoni zyrtare e quajtur "Trisagion of Repose for Aminence of Hise", cila zgjatë tre ditë, filloi mbrëmë të Mërkurën 4 shtator, të kremtohet me liturgjinë "Thirrjet e Orës", në Katedralen Ortodokse Shqiptare të Shën Gjergjit, rrugën e njohur East Broadway, në South Boston, të Masaçustes, nga ora 7:00 e mbremjes, deri në orën 9:00.

Ceremonia e djeshme me vendosjen luleve, dhe mesha në kujtesën e Tij, është kryer në Kishën e parë shqiptare në Amerikë, kishën e Nolit, në Kishën Orthodhokse të Trinisë së Shenjtë, në South Boston, Massachusetts, dhe, filojë me pjesën lirike Ave Maria të Schubert, kënduar nga Tenori i famshëm shqiptar në SHBA, Bashkim Paçuku.

Në këtë ceremoni zyrtare, erdhën e bën homazhe besimtarët e shumtë nga Bostoni nolian, dhe zonat përreth tij, shqiptar të vjetër nga kolonitë e para në Amerikë, diaspora e vjetër dhe ajo e dekadavë të fundit, studentë shqiptar nga Kembrixhi dhe lider e veprimtar të njohur të komunitetit shqiptar në SHBA.

Për të bërë homazhe në Kishën e parë shqiptare në Amerikë, kishën e Nolit, në Kishën Orthodhokse të Trinisë së Shenjtë, në South Boston, Massachusetts, kishin udhëtuar nga Nju Jorku, një grup vatranësh me në krye kryetarin e tyre Dritan Mishto ( por ata nuk morën pjesë në Meshën e kujtesës, mbasi u larguan shumë shpejt).

Po ashtu, nga Nju Jorku, kishin udhëtuar për t'i dhënë lamtumirën e fundit, Kryepeshkopit i Kishës Ortodokse Shqiptare në Amerikë, At Nikon Liolinit, pra bënë homazhe dhe vendosen kurora me lule, si edhe lutjet në Meshën e kujtesës: Priest Nathan Preston, dhe kryetari i Këshillit të Kishës, Louis Fundo, nga Kisha Ortodokse Shqiptare e Shën Nikollës, Queens, e cila, është e vetmja kishë ortodokse shqiptare në zonën metropolitane të qytetit të New Yorkut, Këshilli Shqiptar Amerikan - kryetari Haxhi Dauti, dhe Kalosh Sela, veprimtari i njohur Harry Bajraktari dhe djali i tij Florim Bajraktari, dhe e bija e shkrimtarit Naum Prifti ish Sekretari i Vartës, Editoria e gazetës Dielli Rafaela Prifti me nipin e saj. 

Nga Virgnia dega e Vatrës në Washington, mori pjesë në ceremoninë zyrtare ish Kryetari i Vatrës, dr Gjon Buçaj, me bashkëshorten dhe dy djemtë, e të tjer, të cilët qëndruan deri në fund dhe i përcollën ngushëllime antarve të Familjes Liolini, Atë Artur Liolini, Kryekancelar i Arqidioqezës Shqiptare në Boston.

Sot, të enjten, më 5 shtator, Shërbimi Funeral për një Hierark do të festohet në Katedralen Ortodokse të Trinisë së Shenjtë, në rrugën Park Drive, Boston, MA .

Ndërkohë, që Liturgjia Hyjnore Hierarkike, do të festohet të Premten, më 6 Shtator, nga Bekimi i Tij, Mitropoliti Tikhon, varrimi i At Nikon Liolini mbahet në Varrezat e Shenjta në Southfield, Michigan. 

Deklarata e plotë e Arqidioqezës Shqiptare në Amerikë :

Arqipeshkvi Nikon - Nicholas Liolin, lindi në një familje të devotshme ortodokse në 1945 në New York, djali i të ndjerit Evans J. dhe Helena P. (Peter) Liolin.

Arqipeshkvi Nikon u diplomua në Seminarin e Shën Vladimirit në vitin 1966. Ai u shugurua në Diakonate më 5 korrik 1969 dhe në Priftëri ditën tjetër, 6 korrik.

Shenjtëria e Tij shërbeu në Kishën Shën Nicholas, Southbridge, MA, dhe Church Thomas Saint, Farmington Hills, MI. Të Premten dhe të Shtunën, 24 dhe 25 maj 2002, Kryepeshkopi Nikon u shenjtërua Peshkopi i Baltimorit dhe Ndihmës për Shenjtërinë e Tij, Mitropoliti Theodosius në bashkëpunim me pelegrinazhin vjetor të Ditës së Përkujtimit të Fundjavës në Manastirin Shën Tikhon.

Kryepeshkopi Nikon u emërua si Peshkop i Bostonit në Asamblenë Arqipeshke Shqiptare më 10 tetor 2003, dhe Sinodi i Shenjtë e zgjodhi atë si Peshkop të Bostonit më 22 tetor 2003.

Ai shërbeu si administrator i Dioqezës së New England dhe u zgjodh peshkop qeverisës gjatë seancës së vjeshtës së Sinodit të Shenjtë në Tetor 2005.

Ai u instalua me titullin Peshkopi i Bostonit, New England dhe Arqipeshkvia Shqiptare nga Beatitude e Tij, Mitropoliti Herman në Katedralen e Trinitetit të Shenjtë, Boston, MA në 16 dhe 17 Dhjetor 2005. Përveç udhëheqjes së tij arpastorale të dioqezave të tij, ai shërbeu si dhjetëra locum i Dioqezës së Jugut nga shkurti 2011 deri në mars 2015.

– Fjeti më Zotin Hirësia e Tij, Nikoni, Arqiepiskop i Bostonit, i New England dhe i Arqidioqezës Shqiptare –

Në datën 1 shtator 2019 fjeti më Zotin Hirësia e Tij, Nikoni, Arqiepiskop i Bostonit, i New England dhe i Arqidioqezës Shqiptare.

Arqiepiskopi Nikon i ruajti gjithmonë të forta lidhjet me origjinën e tij. Familja e tij ishte nga Boboshtica e Korçës dhe i vëllai, atë Artur Liolini, është Kryekancelar i Arqidioqezës Shqiptare në Boston.

Të dy bashkë, atë Artur Liolin dhe Hirësi Nikoni, e kan mirëpritë Kryepiskopin Anastas me rastin e 100-vjetorit të Kishës së Shën Gjergjit në Boston. Ata janë shprehur shpesh herë në media për arritjet e pakrahasueshme të Kishës Orthodhokse Autoqefale të Shqipërisë dhe kontributin e jashtëzakonshëm të Kryepiskopit Anastas. Hirësia e Tij Nikoni ishte i pranishëm në hapjen e dyerve dhe në përurimin e Katedrales “Ngjallja e Krishtit”, në Tiranë, kur bëri edhe disa vizita, si në Manastirin e Shën Vlashit etj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat