Humanist i madh, atdhetari i shquar i qeshtjes kombetare Rexhe Xhakli - Bota Sot
Humanist i madh, atdhetari i shquar i qeshtjes kombetare Rexhe Xhakli

Amerika

Humanist i madh, atdhetari i shquar i qeshtjes kombetare Rexhe Xhakli

Nga: Shaqir Gashi Më: 7 prill 2020 Në ora: 21:14
Shaqir Gashi

Me dhimbje te thelle morem lajmin per vdekjen e humanistit te madh, atdhetarit te shquar te qeshtjes kombetare Rexhe Xhakli.

Me Rexhe Xhaklin na bashkojne kujtime te shumta per afro gjysem shekulli. Si i perndjekur nga regjimi i Jugosllavise, ishte nder shqiptaret e pare qe pas luftes se dyte boterore largohet nga Kosova per ne Amerike. Rexhe Xhakli si humanist i shquar ka dhene ndihme te jashtezakonshme per te gjithe shqiptaret qe imigruan ne Amerike pas tij, ndihmen dhe perkrahjen e tij e kisha edhe une ne vitet 70-ta. Ishte iniciator per formimin e Lobit Shqiptaro-Amerikan, kontributin e te cilit tashme e dine te gjithe.

Ne vitet 90-ta Rexhe Xhakli ishte kordinuesi kryesor per realizimin e vizites historike ne Shqiperi te delegacionit Amerikan nga Washingtoni: Tom Lantos dhe Joseph Dioguardi. Kujtimet me Rexhe Xhaklin nuk kane fund, bashke ishim edhe ne varrimin e Enver Hadrit ne Belgjike. Ishte nder kontribuesit e pare dhe me te mdhenje per luften e UÇK-se ne Kosove.  

Rexhe Xhakli duhet te merret shembull nga gjeneratat e reja per punen e tij, atdhedashurine, humanizmin dhe energjine e pashterrshme qe kishte per qeshtjen kombetare shqiptare. 

Qofte i paharruar kujtimi per mikun tim te madh Rexhe Xhakli. Ngushellime familjes Xhakli dhe te gjithe miqeve te tij.

Image
Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat