SHBA – Alaska goditet nga një tërmet 7,8 ballësh; paralajmërohet cunami - Bota Sot
SHBA – Alaska goditet nga një tërmet 7,8 ballësh; paralajmërohet cunami

Amerika

SHBA – Alaska goditet nga një tërmet 7,8 ballësh; paralajmërohet cunami

Anchorage - Alaska Beqir Sina Nga Anchorage - Alaska Beqir Sina Më 26 korrik 2020 Në ora: 18:36
Pamje nga vendi i ngjarjes

Perryville - Anchorage (26 Korrik 2020) : Qendra për Studime Gjeologjike në SHBA (USGS) njoftoi mbrëmë se  490 mile të qyetit Anchorage Alaska ishulli në thellësi të paqësorit Parryville goditet nga një tërmet 7,8 ballësh.

Pas tërmetit është bërë paralajmërim për cunami.

Ndërkohë që autoritetet paralajmërojn edhe ardhjen e këtij cunami në thellësi të oqeanit paqësor.

Image

 

Simbas Qendrës për Studime Gjeologjike epiqendra e tërmetit ishte 99 km në juglindje të rajonit Perryville dhe 10 km në thellësi të tokës.

Tërmeti 7.4 ballë nuk ka shkaktuar viktima por ka paur disa dëme materiale, sidomos në infrastrukturën e ishullit.

Perryville, Alaska

Perryville është një vend i caktuar për regjistrimin (CDP) në Liqenin dhe Gadishullin Borough, Alaska, Shtetet e Bashkuara.

Popullsia e këtij vend banimi është 113 banor simbas një regjistrimi të vitit 2010, dhe popullsia ka pas një rritje të vogël që nga viti 2000 kur aty banonin vetëm 107 banor kryesisht janë vendalit Eskimezët por ka edhe europian irlandez dhe disa familje aziatike.

Vendndodhja e Perryville, në Alaska është një ishull një vijë e gjatë dhe e “hollë” në mes të oqeanit paqësor , ku gjatësia e saj duhet të jet më shumë se 30 kilometra ndërsa gjërsia si kalon të 4-5 kilometra.

Kjo qytez e vogël gjendet në Koordinatat: 55 ° 54′49 ″ N 159 ° 9′4. W, dhe ashtu si shumë pjesë të Alaskës ka shumë luqene të vegjël

Image


  • Kryetari i bashkisë është
Glen Alsworth, Sr. Ndërkohë, që Senatori shtetëror është
Lyman Hoffman (D)

  • Përfaqësuesi i shtetit, kongresisisti i zonës është
Bryce Edgmon (D) duke përfaqësuar edhe një zonë të Anchorage qyetit më të madh në vend me 300 mijë banorë, e cila është 490 mile larg qytezës Perryville.

Në këtë qytez dhe në këtë ishull gjatë verës pra këtë sesion vijnë e puojnë në sektorin e peshkimiit nga Achorage disa shqiptar , të cilët paguhen shumë mirë - me rreth 1500 deri 2000 dollar në javë, plus benefite të tjera.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat