Triatleti amerikan shqiptar Chris Nikiç, triumfonë në Maratonën e Bostonit

Amerika

Triatleti amerikan shqiptar Chris Nikiç, triumfonë në Maratonën e Bostonit

Nga: Beqir SINA – New York Më: 15 tetor 2021 Në ora: 14:42
Chris Nikiç

Chris Nikiç, bëri histori vitin e kaluar kur u bë personi i parë me sindromën Down që përfundoi triathlon Ironman. Tjetra, që shtojë listën e tij të arritjeve, të tij, triatleti amerikano shqiptar, ishte të hënën kur fitojë Maratonën e Bostonit . Dhe, ambicja e synimi i tij, është ndoshta pse jo edhe medalja e radhës në  Maratonën e madhe të qytetit të Nju Jorkut më 3 nëntor.

Triatleti special i Olimpiadës, që jeton në Florida Chris Nikic, kështu vazhdon t'i tregojë botës se atletët me aftësi të kufizuara intelektuale(sindromën Down) mund të bëjnë gjëra të jashtëzakonshme, nëse atyre u jepet vetëm shansi, tha rubrika sportive e CNN. 

“Chris, ishte personi i parë me sindromën Down, që e përfundoi një garë Thrilon “IRONMAN”, në Maratonën e Bostonit të hënën, duke përfunduar atë me kohën 6:01:22. Uljet e ngjitjet gjatë rrugës së vrapimit ishin të vështira, tha ai, "Por unë e dija se mund t'ia dilja."

Sipas CNN, thuhet se synimet e triatletit kampion olimpik, për Chris, tani është Maratona e qytetit të Nju Jorkut më 3 nëntor. Dhe, vitin tjetër, ai do të përfaqësojë Ekipin Florida në Lojërat Olimpike Speciale të SHBA 2022 në Orlando.

Jason Teitler - SVP, Global Communications & Brand Lead në Olimpiadën Speciale, pas triumfit në Maratonën e Bostonit, të Triatletit amerikan shqiptar Chris Nikiç, tha se Chris, është një super Yll i Olimpiadës në Florida.

“Kaq shumë gjëra mbresëlënëse në këtë pjesë të videos të trasmetuar nga CNN, për Chris Nikic, triatleti ynë superyll yll i Olimpiadës në Florida, i cili sapo “pushtoi” dhe Maratonën e Bostonit. Në një nga maratonat më të preferuarat e mia, që ka të bëjë me kërkimin e medaljes së tij të radhës ... si kampion. "Tani, 22-vjeçari Ambasador i Kampionëve Lojrave Olimpikë Speciale nga zona e Orlandos-Florida, është në një mision për të promovuar përfshirjen e tij dhe të nxjerrë në pah potencialin njerëzor." thotë Jason Teitler, pas garës në Maratonën e Bostonit.

Image
Image
Image

 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat