Vedat Gashi dhe Emin Eddie Egriu, dy shqiptarë kandidatë për Kongresin Amerikan

Amerika

Vedat Gashi dhe Emin Eddie Egriu, dy shqiptarë kandidatë për Kongresin Amerikan

Nga: Beqir Sina - New York City Më: 23 gusht 2022 Në ora: 12:13
Eddie Egriu

Vedat Gashi është i konsideruar nga shtypi njujorkez jo vetëm si një test i së majtës në zonën elektorale NY-16, por edhe sfidanti kryesore për kongresitin Jamaal Bowman që të testojnë progresivizmin e distriktit të 16-të të Nju Jorkut.

Jamaal Bowman po përballet me dy sfidues në zgjedhjet paraprake Demokratike të së martës në NY-16. 

Mes të dyve Vedat Gashi shifet nga ekspertët e këtyre zgjedhjeve si më i favorizuari nga votuesit demokrat në zgjedhjet e sotme më 23 Gusht.

Image
Fushata

Ekspertët e këtyre zgjedhjeve mendojnë se votuesit sot duhet të votojnë Vedat Gashin ngaqë ai është shfaqur se një demokrat më i moderuar që mund të përfaqësojë më mirë zonën elektorale 16 të që përfaqëson pjesën veriore të Nju Jork, Westchester dhe Bronxin.

Përfaqësuesi i mandatit të parë dhe anëtari i "Skuadrës" Jamaal Bowman po përballet sot me dy sfidues në zgjedhjet paraprake të 23 gushtit për distriktin e 16-të të Nju Jorkut, i cili përfshin kontenë jugore Westchester dhe një pjesë të Bronksit. 

Vedat Gashi dhe Catherine Parker, të dy ligjvënës të kontesë Westchester, po konkurrojnë për vendin e Bowman, duke argumentuar se një demokrat më i moderuar mund të përfaqësojë më mirë qarkun.

Image
Fushata

Fitorja primare e Bowman në vitin 2020, në të cilën ai e rrëzoi me sukses përfaqësuesin e 17 mandateve  Eliot Engel, u shpall si një fitore e madhe për të majtën Demokratike, dy vjet më parë.

Por në vitin 2022, në mes të inflacionit të lartë, një reagimi kombëtar të ndërprerë, por të përhapur ndaj politikës progresive dhe fateve më pak se të caktuara për Biden dhe Partinë Demokratike këtë vjeshtë - si dhe një proces rindarjeje që e bëri distriktin e 16-të më të pasur dhe më të bardhë. - primar do të ndihmojë për të zbuluar nëse ajo energji progresive mund të mbahet.

Në ndërkohë në zgjedhjet e sotme 23 Gusht 2022, mbas Vedat Gashit në Westchester NY, Distriktin 16-të, një shqiptar tjetër në Nju Jork,  Emin Eddie Egriu në zonën elektorale 26të në Buffalo NY po nga partia demokrate në zgjedhjet afat mesme është zyrtarisht kandidat për në Kongresin Amerikan. 

Ai është Emin Eddie Egriu nga Dibra emigruar 50 vjet më parë me familjen e tij i cili ka një histori suksesi fillimisht në biznes e më pas, në politikë. 

Bëhet fjalë për shqiptaro-amerikanin Emin Eddie Egriu, i cili është është një personalitet i gjithëanshëm dhe me një kontribut të madh për diasporën, duke qenë një ndër zërat më përfaqësues të saj .Gjithashtu, një ndër personalitetet shqiptare më të njohura dhe me më shumë ndikim në Buffalo, Nju Jork të Amerikës.

Kandidati shqiptar për në Kongresin Amerikan përfaqëson historinë e shumë bashkëkombësave të tij. Familja e Egriut, me origjinë nga Dibra e Madhe u vendos në Shtetet e Bashkuara të Amerikës në vitin 1970. Ne tokën e premtuar, Emini do të realizonte ëndrrat e tij, duke ia dalë mbanë në biznes e politikë dhe duke u shndërruar në një ndër personalitet më të shquara të diasporës, me angazhim të përhershëm për kauzën mbarë shqiptare.

Me një biografi të gjerë, shqiptaro-amerikani Emin Eddie Egriu ka qenë këshilltar i Colin Powell, së bashku me Congressman Joe DioGuardi, në negociatat e paqes për krizën në Maqedoni, pas luftës në Kosovë në 2001, në Shtëpinë e Bardh në Uashington DC. Ai ka qenë pjesë e Bordit Ekzekutiv në “Lidhja Qytetare Shqiptaro-Amerikane” (Albanian American Civic League) së bashku me Joe DioGuardi. Egriu ka qenë edhe koordinator për gjeneralin Wesley Clark në zgjedhjet presedenciale të vitit 2004.

Ai është themelues dhe drejtues i kompanisë së ndërtimeve “Egriu”. Është themelues dhe ish-drejtor në PUSH USA – Programi Unik Shqiptar në ShBA dhe gjithashtu, ka qenë konsultat i organizatës “Albanian Roots”. Një histori suksesi që pason vite të tëra pune dhe sakrificash, por mbi të gjitha një model për t”u ndjekur dhe për të frymëzuar të tjerë shqiptarë për të na bërë krenarë!

Emin (Eddie) Egriu është një emigrant, që ka ardhur në Amerikë në vitin 1970, ndërsa shtetësinë e kam marrë në vitin 1977 në moshën 14-vjeçare.

Ai tregon se nuk ka mësuar gjë tjetër veç mënyrës amerikane – punë e palodhur, dashuri e vazhdueshme për familjen. Sot fëmijët emigrantë jetojnë dy jetë. Njëra nderon trashëgiminë e tyre origjinale dhe tjetra nderon kulturën amerikane. 

Ashtu si Egriu, duke u përshtatur, përqafuar dhe jetuar në mënyrën amerikane, Amerika e madhe i dha atij lirinë për të dashur të tjerët. 

Eddie Egriu mendon se Reforma e imigracionit është dëshpërimisht e nevojshme në vendin tonë, si konsideron ai Amerikën.

“Siç kam mësuar nga prindërit e mi emigrantë, të fitosh dhe t'i dëshmosh kësaj shoqërie që ishte dhe  është me një përfitim - ekonomik, arsimor dhe social. Duke përqafuar mënyrën amerikane të jetesës dhe duke i shtuar ato në krye të përvojës sime të mëparshme – pasi babai im gjithmonë luftoi pro dhe kundër komunizmit dhe diktaturës për një demokraci të fortë. Shtetet e Bashkuara janë prova se demokracia sjell paqe mes emigrantëve të saj të shumtë”.

Për çfarë po lufton Eddie:

Të Drejtat e Njeriut dhe Barazia

Zhvillimi ekonomik

Arsimi dhe Minimizimi i Borxhit Studentor

Pune te jashtme

Emigracioni Njerëzor

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat