Dom Anton Kçira, Ambasadori i shqiptarëve në SHBA - Bota Sot
Dom Anton Kçira, Ambasadori i shqiptarëve në SHBA

Amerika

Dom Anton Kçira, Ambasadori i shqiptarëve në SHBA

Leonora Laçi Nga Leonora Laçi Më 3 tetor 2017 Në ora: 16:14
Kopertina e librit

Këto ditë doli nga shtypi libri i dytë kushtuar aktivitetit kombëtar dhe fetar të Dom Anton Kçirës me titull “Don Anton Kçira në jubileun e 50-vjetorit të meshtarisë” me bashkautorësi të studiuesve Tomë Mrijaj & Klajd Kapinova botuar në Shtëpinë Botuese  & Shtypshkronjën Volaj, Shkodër.

Duke qenë se këtë libër e pata në duar para se të shoh dritën e botimit, pasi kam nderin të jem redaktore, dëshiroj që ti them dhe unë dy fjalë lexuesit.

Ky libër është i strukturuar në katër pjesë, pjesa e parë –Historia e kishës së re në Detroit dhe don Anton Kçira, pjesa dytë- letër-këmbime, mesazhe, pjesa e tretë- refleksione dhe pjesa e katërt shtypi për don Antonin dhe kishën e shën Palit Detroit MI.

Kjo monografi është referenca më e plotë jo vetëm për të njohur veprimtarinë e Dom Anton Kçirës për komunitetin shqiptar në SHBA por dhe  për kontributin e tij për Shqipërinë, Kosovën  e trevat shqiptare, si dhe për të ditur për kontributin e diasporës për atdheun.

Historianë e studiues që do merren me veprimtarinë e diasporës shqiptare në SHBA, duhet ta kenë pjesë të bibliotekave të tyre pasi rëndësia është e shumanshme, mirë do ishte që të mos lihet në harresë dhe përkthimi në anglisht si vlerë e shtuar e plotësuese që ta kenë librin dhe kongresmen amerikan, mbështetës të shqiptarëve, e studiues të huaj.

Unë do ndalem tek rëndësia e letër-këmbimit në këtë monografi. Të cilat janë të rëndësishme për të njohur më mirë aktivitetin kombëtar e fetar të Dom Anton Kçirës; roli i tij për çështjen e Kosovës, për Shqipërinë e dal nga një sistem totalitar, problemet e rikthimit të besimit në Zot në Shqipërinë ateiste, një mision i vështirë që duhej filluar gjithçka nga zeroja.

Po ashtu, donacionet e ndryshme për ndërtimin e kishave e rindërtimin e atyre ekzistuese si në Gllogjan-Kosovë, Melgush-Shkodër, Kçirë-Pukë etj. Ndihmat për Kosovën paslufte. Donacione te bashkuara në komunitet nga Dom Anton Kçira pati dhe në rastin e përmbytjeve në Shkodër në 2010 të cilat ju dërguan Famullisë së Shën Jozefit-Dajç Bregu i Bunës, bëhej fjalë për shumën 20.000 dollar. Pa harruar dhe organizimin e darkave të bamirësisë për ti ardhur në ndihmë atdhetarëve.

Dom Antoni që me ardhjen në krye të kishës së Shën Palit në Detroit, që del dhe nga letrat si datë, 20 nëntori i 1989 në letrën e mirëseardhjes që i dërgon Arkidioqeza e Detroitit, i përkushtohet fillimisht kishës ekzistuese e më pas ndërtimit të kishës së re e cila do jetë stacioni më i rëndësishëm për komunitetin shqiptar por dhe bëhet vend pritje e përcjelljeje për delegacionet e huaja e ato shqiptare nga Shqipëria e Kosova, pa lënë mënjanë mësimin e gjuhës shqipe me klasa të përshtatshme e mësues të kualifikuar, si dhe festimet e festave të rëndësishme kombëtare e përkujtimin e figurave historike.

Ai ndërtoi jo vetëm një vend kulti, por Shqipërinë në miniaturë duke i ndihmuar shqiptarët të mos humbnin traditat e zakonet e tyre për t’ja përcjell ato dhe fëmijëve. Kisha e Shën Palit u bë model për nga rregullat strike jo vetëm për të respektuar rregullat kishtare por dhe shtëpinë e Zotit, Dom Antoni minimizoi hakmarrjen dhe ktheu besimtarët shqiptar në kishë.

Urimet për përurimin e Kishës së Shën Palit  në gusht të 2010, kanë qenë nga personalitete të ndryshme si: shkrimtari Ismail Kadare, Prof.dr Anton Kolë Berishaj, Ilir Meta në postin e zëvendës/kryeministrit e Ministër i Punëve të Jashtme, Admira Jorgji- E ngarkuar me Punë-Konsulle e Republikës së Shqipërisë etj. Letrat janë dhe urime për ditëlindje, letërkëmbime  si nga Gjon Sinishtaj, Antonio Bellusci, Ramush Haradinaj etj.

Pjesë e librit, është mbështetja që i është ofruar Dom Antonit pas përhapjes së video-montazhit, ku i dolën në krah kongresmen e senator si dhe punonjës të policisë vendase si: Michael W.Reaves- shef i Policisë i cili i dërgon letër Arkidioqezës së Detroitit duke shprehur mbështetjen për Dom Antonin i cili ishte një emër i respektuar në Detroit dhe jo vetëm, po ashtu dhe nga Kapiten Thomas Fett Departamenti Policisë.

Libri përcjell mesazhe të forta të bashkëjetesës fetare e largpamësisë së Dom Antonit që bashkëpunoi pa dallim me klerin mysliman në dobi të çështjeve të përbashkëta. Libri demonstron mbështetjen morale me shkrime nëpër gazeta dhe suportin e intelektualëve qoftë dhe të besimit mysliman apo katolik si: Prof.dr.Riza Sadiku, dr.Mentor Quku, Beqir Sina, Hasan Hasani, Astrit Lulushi, Mr.sc.Nue Oroshi, Ekrem Bardha, Harry Bajraktari, Gjek Gjonlekaj, Prend Buzhala, Klajd Kapinova, Mikel Gojani, Agim Shehaj, Faruk Myrtaj, Bardh Nëngurraj, Krist Gjinaj, Lekë Mrijaj, Dalip Greca, Pjetër Dom Gjoni, Franz Llesh Grishaj, Kastriot Myftaraj, Ilmi Veliu, Bep Kuqani, Sami Repishti, Tonin Mirakaj etj. E gjithë kjo mbështetje publike na tregon qartë respektin që gëzonte Dom Antoni në rrethet e intelektualëve, dhe kurrsesi një video montazh nuk mund ta hedh poshtë të gjithë kontributin e tij.

Letërkëmbimet janë dëshmi e qartë e nuk kanë nevojë për komente pasi çdo njëri me ndërgjegje e formim të shëndosh mund ta kuptoj të vërtetën që shkruhet në këtë libër, ku Dom Antoni ka punuar pa u ndalur për kombin shqiptar, pa u kursyer, e në çdo formë, pa pritur dekorata apo fjalë të bukura.

Shpesh thotë:” Mos e bani mizën buall”, kjo shprehje tregon thjeshtësinë e tij, pasi ndonëse ka merituar e meriton respekt dhe vlerësim maksimal, disa antishqiptar deshën ti bënin gjëmën, në fakt më shumë i bënë dëm vetës sepse i dënoj Zoti, pasi Dom Antoni edhe pse luftohej në të gjitha format, qëndroi kryelartë e stoik përballë sharjeve e denigrimit, sepse ishte i vetëdijshëm se sa ka punuar me ndërgjegje të pastër e me përkushtim për komunitetin shqiptar në SHBA, për Shqipërinë, Kosovën e trevat shqiptare. Misionin e tij e ka ndjerë si detyrim moral kombëtar e fetar që duhet ta bënte çdo kush në vend të tij.

Çdo kush që do të vazhdoj të shpif për Dom Anton Kçirën bazuar në video-montazhin apo thashetheme, më parë të marr të lexoj këtë libër.

Pa hezitim mendoj se Dom Antoni ka qenë Ambasador i çështjes shqiptare dhe i ka shërbyer kauzës mbarëkombëtare për 50-vite meshtari.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat