Kina mund të bëhet e fuqishme, por e vetmuar

Analiza

Kina mund të bëhet e fuqishme, por e vetmuar

Nga: Jan Roß, nga gjermanishtja Sherif Ramabaja Më: 4 tetor 2021 Në ora: 17:33

Shpjegimet e politikës së sigurisë kanë tendencë të vijnë në formën e frikësimit: nëse nuk merreni shpejt me Indo-Paqësorin , nuk do ta kuptoni shekullin 21 dhe do të strukeni në borgjezinë tuaj të vogël gjermane, pa dyshim, po të shpërthente Lufta e Tretë Botërore! Kështu ndodhi në mes të shtatorit, kur Australia, Britania e Madhe dhe Shtetet e Bashkuara shpallën aleancën e tyre të re "Aukus" , në mënyrë që aleati i vjetër perëndimor Franca të bëhej xheloze dhe të kishte frikë të rrethohej nga fuqia në rritje e Kinës . Ju menjëherë do të ndjeni presionin për t'u njohur me gjeopolitikën e Azisë Jugore dhe Lindore, dhe atë në fund të fushatës zgjedhore federale, të të gjitha vendeve.

Në Pekin, aleancat e reja shihen si një provokim.

Gjëja nuk është aq e komplikuar. Rritja e fuqisë së një vendi si Kina mund të ketë dy pasoja shumë të ndryshme në lagjen e saj. Njëra është efekti i kolonisë: Shtetet më të vogla i bashkohen fuqisë udhëheqëse në zhvillim, në mënyrë që të ecin përpara në ujërat e tyre dhe të gëzojnë mbrojtjen e tyre. Pakistani, për shembull, i cili ka nevojë për një aleat të fortë kundër fqinjit të tij armiqësor Indisë, është zhvilluar në një shtet klient të vërtetë për Kinën vitet e fundit, dhe vende të tilla si Sri Lanka dhe Filipinet, gjithashtu kanë kërkuar afërsi me Pekinin ekonomikisht ose strategjikisht.

Të paktën aq i fuqishëm sa efekti i autokolonës, megjithatë, është një reagim tjetër, krejtësisht i kundërt ndaj ngritjes së Kinës në Azi : formimi i forcave kundërshtare. Për shkak se ata nuk duan të rrethohen ose drejtohen nga një Pekin i sigurt dhe ndonjëherë agresiv, fqinjët e shqetësuar të Kinës po mblidhen së bashku dhe kërkojnë mbështetje nga fuqitë kryesore gjeografike të largëta, por të interesuara për to, të vendosura jashtë rajonit.

Deri tani fuqia më e rëndësishme e këtij lloji janë Shtetet e Bashkuara të cilat kanë luajtur një rol vendimtar në Azi me flotën e tyre, bazat e shumta dhe një sistem të gjerë aleance që nga fitorja e tyre ndaj Japonisë në Luftën e Dytë Botërore. Komanda Amerikane Indo-Paqësore, me selinë e saj në Havai, ka rreth 200 anije luftarake, duke përfshirë pesë transportues avionësh, dhjetëra mijëra ushtarë amerikanë janë të vendosur në Japoni dhe Korenë e Jugut, dhe në ishullin Guam. Shtetet e Bashkuara kanë të tyren Territorin aziatik, i cili shërben si bazë operacionesh në Paqësorin perëndimor. Sidoqoftë, shumë kohë pas përfundimit të epokës koloniale, fuqitë evropiane janë ende të pranishme në Azi me zotërime jashtë shtetit: britanikët në atolin Diego Garcia në Oqeanin Indian, francezët në Paqësor në Kaledoninë e Re dhe Polinezinë Franceze.

Aukus tani përfaqëson shembullin e fundit të një formacioni kundër- një fuqie të Kinës me ndikimit në rritje.Bërthama konkrete e marrëveshjes është angazhimi amerikano-britanik për t'i mundësuar Australisë të blejë nëndetëse me energji bërthamore. Ky është elementi Aukus që zemëroi aq shumë francezët, për të cilët Australia ndërpreu një kontratë të gjatë furnizimi për nëndetëset me motorë dizel.

Kuptimi i vërtetë i marrëveshjes, megjithatë, qëndron diku tjetër, është një front kundër Kinës që është ngurtësuar dhe forcuar këtu. Australia është tashmë një aleat tradicional i SHBA -së ushtarakisht. Ekonomikisht, megjithatë, ajo ka përfituar jashtëzakonisht shumë nga rritja industriale kineze, si një eksportues i lëndëve të para në vitet e fundit, gjë që sjell edhe varësi politike me vete. Australia u gjend në një pozicion të paqartë mes Uashingtonit dhe Pekinit. Aukus tani do të thotë që qeveria në Canberra e sheh Kinën kryesisht si një rrezik sigurie - dhe për këtë arsye i bashkohet politikës së kontrollit, që me sa duket synohet të bëhet markë tregtare e mandatit të Presidentit amerikan Joe Biden. Gjithashtu në Londër, ku nën Kryeministrin David Cameron ishte ende në një "epokë të artë"

Jo çdo vend aziatik i shqetësuar për Kinën dëshiron të bashkohet menjëherë me një aleancë zyrtare. India, për shembull, i jep rëndësi të madhe pavarësisë së politikës së saj të jashtme dhe lirisë së manovrimit. Për diplomatët në New Delhi, një format i qetë bashkëpunimi është tërheqës, "Quad", që është një nismë partneriteti midis Indisë, Japonisë, Australisë dhe Shteteve të Bashkuara. Disa ditë më parë, krerët e shteteve dhe qeverive të katër vendeve u takuan me ftesë të Biden në Shtëpinë e Bardhë për samitin e parë kuadratik.

Çështjet civile të tilla si lufta kundër Covid-19 ishin në agjendë, por kishte edhe angazhime për "lirinë e lundrimit", për "vlerat demokratike" dhe për një "rend të bazuar në rregulla". Fjalët që në Pekin kuptohen si sfida të koduara. Programi i shteteve katrore përfshin gjithashtu manovra të përbashkëta detare, gjithashtu një provokim nga pikëpamja kineze.

Një marrëveshje e tregtisë së lirë që bashkon një grup shumë të ndryshëm të vendeve përreth Paqësorit, nga Kanadaja dhe Peruja në Vietnam dhe Singapor: Marrëveshja Gjithëpërfshirëse dhe Progresive për Partneritetin Trans-Paqësor ( CPTPP ) gjithashtu ka një nxitje të pagabueshme anti-kineze . Pakti ka një histori disi konfuze: fillimisht, nën Barack Obama, një projekt amerikan për të kundërshtuar fuqinë tregtare në rritje të Pekinit, CPTPP sot duhet të bëjë pa anëtarësimin në SHBA, sepse proteksionisti dhe njëanshmëria e Donald Trump nuk donte të dinte asgjë rreth çështjes dhe i mbajti Shtetet e Bashkuara jashtë grupimit.

Ndërkohë, Britania e cila, pas largimit nga BE, do të donte të përqendrohej më shumë në Azi dhe Paqësor, paraqiti një kërkesë për anëtarësim në CPTPP. Megjithatë, edhe më emocionues është diskutimi për një dëshirë tjetër për t'u bashkuar: Kina, nga të gjitha vendet, ka shprehur interes për t'u bashkuar me paktin e tregtisë së lirë, të cilin supozohet se do ta përmbajë. Ky është një veprim i mrekullueshëm diplomatik. Nuk ka gjasa që Pekini të jetë i suksesshëm me aplikimin e tij për anëtarësim në të ardhmen e parashikueshme. Por edhe në rast të një rezultati të pasuksesshëm, Kina do të kishte demonstruar publikisht gatishmërinë e saj për të bashkëpunuar - dhe në të njëjtën kohë do të siguronte argumente për tezën e saj se fqinjët ziliqarë dhe fuqitë e huaja po bllokojnë zhvillimin e saj dhe po vulosin vendin si një armik në një situatë të re. Erë e Luftës së Ftohtë.

Pekini dyshon se SHBA dhe aleatët e saj duan ta rrethojnë Kinën. Një vështrim në gjeografinë aziatike të fuqive dhe marrëdhënieve tregon se ky mendim me të vërtetë mund të dalë. Edhe në Uashington, tani ekziston një armiqësi për të folur për Kinën që me të vërtetë të kujton kontradiktat ideologjike të Luftës së Ftohtë.

Nga ana tjetër, megjithatë, lind pyetja pse vetë Kina padyshim e ka kaq të vështirë të ndërtojë aleanca dhe bashkëpunime të veta. Është larg krijimit të një sistemi aleance siç bënë Shtetet e Bashkuara pas vitit 1945. Në fund të fundit, është kjo gjendje shqetësuese e gjërave që tregon harta jonë: Kina mund të bëhet gjithnjë e më e fuqishme, por ajo mbetet një fuqi pa miq.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat