Lufta, kombi dhe diskursi strategjik: Leksionet e Shekspirit për strategët e sotëm - Bota Sot
Lufta, kombi dhe diskursi strategjik: Leksionet e Shekspirit për strategët e sotëm

Analiza

Lufta, kombi dhe diskursi strategjik: Leksionet e Shekspirit për strategët e sotëm

Nga: Robert Farlej Më: 7 dhjetor 2017 Në ora: 14:17
Me analistët e ndarë mbi çështjet themelore të sigurisë kombëtare dhe politikës së jashtme, veprat imagjinare sigurojnë bazë të pakta të përbashkëta për diskutime dhe debate.

Dekada e shkuar ka dëshmuar një shpërthim të artikujve, paneleve dhe seminareve mbi marrëdhëniet ndërmjet objekteve të njohura kulturore dhe sigurisë kombëtare. Nga “Battlestar Galactica” tek “Harry Potter” dhe nga “Star Wars” tek “Game of Thrones”, fiksoni ka krijuar një fjalor për mësimdhënien, angazhimin dhe madje edhe një formë të analizës strategjike.

Mosmarrëveshjet partiake mund të shpjegojnë tërheqjen ndaj kësaj lloj pune. Me analistët e ndarë mbi çështjet themelore të sigurisë kombëtare dhe politikës së jashtme, veprat imagjinare sigurojnë bazë të pakta të përbashkëta për diskutime dhe debate.

Duke luftuar mbi peisazhet imagjinare, analistët u çliruan të paktën pjesërisht, nga çështja e ndërlikuar e vlerësimit të botës reale. Uilliam Shekspir vdiq në 23 prill 1616. Veprat e tij kanë shërbyer si një gur prove për shumicën e mendimit strategjik dhe ushtarak përgjatë viteve. Sipas të gjitha gjasave, ato do të vazhdojnë ta bëjnë këtë edhe në të ardhmen…

Lexoje te plote: Lufta, kombi dhe diskursi strategjik: Leksionet e Shekspirit për strategët e sotëm.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test