Rolls-Royce tronditet nga Brexit: Do të na shkatërrojë - Bota Sot
Rolls-Royce tronditet nga Brexit: Do të na shkatërrojë

Auto

Rolls-Royce tronditet nga Brexit: Do të na shkatërrojë

Më: 16 janar 2019 Në ora: 16:54
Rolls-Royce

Drejtori Ekzekutiv i Rolls-Royce, Tosten Miler-Etvets, thotë se fabrika e prodhimit i kompanisë britanike në Goodwood do të pësojë nga komplikimet e mundshme për shkak të Brexit.

Britania po kalon një krizë të madhe politike për shkak të synimit për t'u tërhequr zyrtarisht nga Bashkimi Evropian më 29 mars, me vullnetin e qytetarëve që e shprehën atë në një referendum.

Kriza u forcua më tej pasi Parlamenti hodhi poshtë propozimin e kryeministres Theresa May me BE me shumicë dërrmuese.

Sistemi i prodhimit Rolls-Royce ka mbetur pa pjesë për më shumë se 24 orë, dhe ky parim mund të rrezikojë Brexit. 

Në përgatitje për tërheqjen e Britanisë nga BE në fund të marsit, RR filloi të trajnojë furnizuesit e saj për procedurat e reja të importit, duke investuar në sisteme të reja të TI dhe duke përgatitur pjesë të caktuara  në Britani të Madhe nëse pajisjet vonohen për shkak të problemeve doganore në porte. 

Megjithëse prodhimi i RR mund të kompromentohej për shkak të Brexit, kompania tha se nuk e konsideronin zhvendosjen e prodhimit jashtë Britanisë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...