Bugatti më i shëmtuar që keni parë ndonjëherë? - Bota Sot
Bugatti më i shëmtuar që keni parë ndonjëherë?

Auto

Bugatti më i shëmtuar që keni parë ndonjëherë?

Më: 20 janar 2019 Në ora: 10:36
Bugatti

Edicioni i 88 i panairit të veturave i zhvilluar në Gjenevë këtë vit ka sjellë disa prej mrekullive të automobilizmit, por si gjithnjë në majën e tyre një vend ka për makinën Bugatti. Por këtë herë duket Bugatti ka tentuar ekstravagancën dhe ka ngritur më shumë polemika nga ç’pritej.

Bugatti Veyron edhe pse nuk është për prodhimin në masë të makina është padyshim kompania më e madhe e makinave të shpejta në botë, që gjithkush do ta ëndërronte. Por ndoshta jo modelin e fundit, pasi duket i frikshëm. Në Gjenevë ata prezantuan një prototip të quajtur Voti Veyer Final Diamond Edition nga Moti, që me shumë gjasa do të jetë e vetmja e prodhuar, transmeton tch.

E gjitha duket si një bllok mermeri, por në fakt janë fibra speciale karboni shumë të lehtë, duke e sjellë me një dizajn të jashtëzakonshëm. Kritikat kanë qenë të shumta, pasi për herë të parë ka dalë nga tradita e ngjyrave të saj të theksuara dhe tradicionale. Çdo pjesë tjetër më pas është menduar ekstra, që nga shasia më e ulët, krahët anash për devijimin e ajrit, bishti i pasëm që shërben edhe për frenim, deri te sistemi LED i ndriçimit, që janë gjuha e fundit e teknologjisë.

Parametrat mekanikë janë të pandryshueshëm, me shpejtësinë marramendëse më të lartë në botë, të një makinë makinë rruge V12. Vlera e makinës shkon më shumë se 1.6 milionë euro.

Image
Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...