Turqit prezantojnë makinën e tyre të parë fluturuese - Bota Sot
Turqit prezantojnë makinën e tyre të parë fluturuese

Auto

Turqit prezantojnë makinën e tyre të parë fluturuese

Më: 7 gusht 2019 Në ora: 15:53
Makina fluturuese

Selcuk Bayraktar, drejtori i prodhuesit të dronëve Baykar, paralajmëroi prototipin e makinës fluturuese, e cila do të jetë projekti i parë i këtij lloji në Turqi.

Ai tha se kompania ka punuar për tetë muaj në vizatimin teknik, modelim, testim, detaje dhe prodhimin e prototipit.

Makina fluturuese Cezeri është planifikuar të përfundojë në shtator, dhe mund të zbulohet në Teknofest, festivali më i madh i teknologjisë së Turqisë, transmeton KosovaPress.

Makina është emëruar sipas inxhinierit të famshëm Al-Jazari, i cili jetoi midis viteve 1136 dhe 1206.

Bayraktar gjithashtu nisi një studim për të zgjedhur një nga katër ngjyrat për makinën fluturuese.

Kompania Baykar u themelua në vitin 1984 dhe prodhon dronë të armatosur dhe të paarmatosur, sisteme kontrolli, simulatorë dhe sisteme avionësh.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...