Ish shefi i BMW-së bëhet shef i Audi-së

Auto

Ish shefi i BMW-së bëhet shef i Audi-së

Më: 16 nëntor 2019 Në ora: 15:35
Markus Duesmann

Audi ka njoftuar se Markus Duesmann do të pasojë Bram Schot si Shef i Përgjithshëm i kompanisë në 1 Prill 2020.

Në muajin shtator, raportet e para sugjeruan që Duesmann, i cili ishte shef i blerjes së BME para se të bashkohej me Grupin VE, do të marrë rolin kryesor në Audi.

Bram Schot u bë Drejtor i Përgjithshëm i kompanisë pas arrestimit të Rupert Stadler në Qershor 2018 dhe ai do të largohet nga Grupi VE në fund të Marsit “me marrëveshje më të mirë reciproke”.

“Ai mori përsipër menaxhimin e AUDI AG në një moment të vështirë, me shumë sukses administroi biznesin dhe filloi ndryshime të rëndësishme”, tha Herbert Diess, Kryetari i Grupit Vë, për Schot. “Ne e falënderojmë shumë atë për këtë.”

Duesmann është një inxhinier mekanik që iu bashkua BME në 2007 nga Mercedes, ku ai ishte përgjegjës i motorit për ekipin e saj në F1.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat