Audi zbulon A8 të blinduar

Auto

Audi zbulon A8 të blinduar

Më: 5 korrik 2020 Në ora: 23:54
Audi

Si në rastin e paraardhësit të tij, është një mjet i blinduar prestigjioz, por tani me një ndryshim të rëndësishëm.

Modeli paraqitet aktualisht vetëm për publikun rus, dhe në vend të një njoftimi zyrtar, Audi publikoi vetëm një broshurë promovuese në faqen e saj të internetit.

Me përjashtim të dritave LED blu, makina nuk është vizualisht e ndryshme nga standardi A8 L. Por ajo që e bën atë të veçantë është përmbajtja e saj, pra forca të blinduara.

Mjafton të themi se kjo Audi peshon 3,875 kg në peshore, ose rreth 1.7 ton më shumë se origjinali. Sigurisht, shumica e saj shkon në armaturë, dhe sisteme shtesë siç është sistemi për shuarjen e zjarreve.

Fundi i rezervuarit të karburantit gjithashtu kontribuojnë në shtimin në peshë të kësaj makine.

Nëse ndodh një aksident dhe dera nuk mund të hapet, është e mundur të aktivizoni një sistem piroteknik të shpërthimeve të kontrolluara nga kabina, i cili do të prishë nyjet e derës.

Për më tepër, në rast të ndotjes së ajrit ose sulmit nga ndonjë helm lufte në makinë, furnizimi i ajrit nga mjedisi mund të mbyllet dhe furnizimi i oksigjenit nga rezervuari mund të sigurohet.

Motori W12 është një gjë e së kaluarës dhe nuk ofrohet më në këtë Audi. Përkundrazi, është dy-turbo V8 i njohur nga S8, që do të thotë 571 kuaj fuqi dhe 800 Nm.

Kjo makinë shpejtësinë në 100 km / orë e arrin në vetëm 6.3 sekonda, dhe shpejtësia maksimale është e kufizuar në 210 km / orë.

Mendohet se çmimi i kësaj makine është rreth 700,000 euro.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat