Sa shpesh e kontrolloni këtë matës në instrument tabelë?

Auto

Sa shpesh e kontrolloni këtë matës në instrument tabelë?

Më: 18 tetor 2021 Në ora: 09:14
Foto ilustrim

Deri më tani nuk keni qenë edhe aq të interesuar për treguesin e temperaturës – lëngut ftohës të motorit? Është një gabim i rëndë.

Në instrument tabelë ekziston një tregues që shumë shoferë e konsiderojnë jo edhe aq të rëndësishëm. Bëhet fjalë për indikatorin që tregon temperaturën aktuale të motorit.

E mbani mend vlerën që e tregonte matësi i temperaturës, kur për herë të fundit e keni ngarë mjetin? Nuk ju kujtohet? Saktë… roli i tij është shumë i rëndësishëm.

Para se gjithash, bazuar në të dhënat e tij shoferi e di se kur mund ta përdor me kapacitet të plotë motorin, por më së miri është të pritet që motori të nxehet para se të filloni një vozitje paksa më të vrazhdë – duke rritur shpejtësinë.

Gjithashtu tregon nëse motori nxehet gjatë vozitjes – e nxehja mund të qojë deri te pëlcitja e “diktungut” të kokës së motorit madje edhe bllokut.

Zakonisht do të duhej të qëndron në rreth 90 gradë celsius. Disa prodhues e konsiderojnë temperaturën optimale në 90, e disa në 87 e 93. Informatat për këtë mund të gjenden në manualin për përdorimin e veturës.

Kontrollimi i treguesit është thelbësor për dy arsye, e para – shoferi duhet të shoh sesa shpejt motori arrin temperaturën normale të punës. E dyta, ju mundëson të shikoni nëse ekzistojnë disa prej vlerave normale.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat