Si funksionon një veturë e Formula 1?

Auto

Si funksionon një veturë e Formula 1?

Më: 24 nëntor 2021 Në ora: 19:38
Foto ilustrim

A keni menduar ndonjëherë se si funksionon një veturë e Formula 1?

Siç ndoshta e dini, që nga viti 2014, Formula 1 ka përdorur teknologjinë hibride që sjell një motor me djegie të brendshme dhe një motor elektrik për çdo veturë.

Pra, është 1.6-litërsh me turbombushës dhe në kombinim me “motorin” ka një çift rrotullues shumë të lartë sa 12000 rpm.

Pjesë e rëndësishme është edhe aerodinamika, prandaj është projektuar posaçërisht krahu i përparmë, pra këto kanale të vogla në krahun e përparmë, po ashtu i kushtohet vëmendje edhe krahut të pasmë, sidomos për shkak të sistemit DRS, apo sistemit të rezistencës së ajrit ku fitojnë veturat shpejtësi shtesë në drejtim.

E gjithë kjo shpjegohet në videon e bashkangjitur me shtesa për pamjen e shasisë, materialet, sistemet e amortizimit, timonin, sistemin e frenimit, ftohjen…

Për më shumë shijojeni pamjet:

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat