A do ta padisë Citroen BMW-në për emrin e modelit të ri?

Auto

A do ta padisë Citroen BMW-në për emrin e modelit të ri?

Më: 27 nëntor 2021 Në ora: 22:53
Foto

Pasi BMW njoftoi shpalljen e konceptit të ri, shumë pyesnin se si do të reagonte Citroen ndaj përmendjes së emrit të legjendës së saj nga fundi i mijëvjeçarit të kaluar.

Përveç emrit, BMW XM dhe Citroen XM nuk kanë shumë të përbashkëta.

Siç e dinë njohësit e mirë të historisë së automobilave, XM si pasardhësi i CX ka vazhduar të ndjekë traditën e kryqëzuesve Citroen, por me disa kompromise të vogla.

Ishte një veturë magjepsëse që është ende një masë komforti, kështu që nuk është për t’u habitur që u kurorëzua Vetura Evropiane e Vitit.

Koncepti i BMW, nga ana tjetër, shkon në një drejtim krejtësisht tjetër.  Me mbi 700 kuaj fuqi, do të jetë shumë më i fuqishëm se Citroen.

Megjithatë, emri XM bie në sy. Domethënë, nëse duhet besuar burimi, Citroen dhe BMW kanë arritur marrëveshje paraprakisht për të drejtat e përdorimit të emrave të caktuar. Një burim i Citroen e shpjegoi këtë për Carscoops:

“Përdorimi i emrit XM nga BMW është rezultat i një dialogu konstruktiv midis Citroen dhe BMW dhe është diskutuar dhe rënë dakord. Në fakt, është rezultat i një marrëveshjeje zotërinjsh, e cila tashmë ka reflektuar në prezantimin e modelit X-name”, thuhet në deklaratën e Citroen.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat