Nebula dixhitale Porsche 928 është bërë realitet

Auto

Nebula dixhitale Porsche 928 është bërë realitet

Më: 16 mars 2023 Në ora: 23:12
Nebula dixhitale Porsche

Porsche vitet e fundit i ka kushtuar shumë vëmendje botës së artit dhe Nebula 928 është rezultati i fundit i përpjekjeve të saj krijuese.

Artistët Daniel Arsham dhe Khyzyl Saleem bashkëpunuan në këtë projekt të një grand-turer unik të pikturuar në një nuancë rozë.

Megjithëse Saleem është më i njohur për konceptet dhe dizajnet e tij dixhitale, Porsche e paraqitur në foto ekziston. Ajo ishte e ekspozuar në ekspozitën e Porsche në konventën South by Southwest 2023, dhe ideja pas veturës ishte e thjeshtë – një 928 nga vitet 1970 si një vepër arti nga fillimi i viteve 2000.

Saleem vuri në dukje se ai ndihmoi në ridizajnimin e disa komponentëve të jashtëm, duke përfshirë parakolpët, spoilerin e pasmë dhe dizajnin e ndriçimit. Ai tha se përdori forma organike të metalit si frymëzim për dritat dhe hyrjet e ajrit të përparmë, dhe gjithashtu “huazoi” disa detaje nga modelet më të vjetra të Porsche si spoileri i pasmë i 911 (996).

Nëse rrotat duken të njohura, kjo ndodh sepse ato janë “huazuar” nga koncepti Panamericana i parë për herë të parë në vitin 1989. Porsche e përdori këtë dizajn për të paralajmëruar elementë të dizajnit të parë më vonë në gjeneratën 993 911.

Tema Metaball vazhdon në brendësi, d.m.th., në timon, levë ingranazhi, korniza të altoparlantëve të derës dhe të ngjashme. Pjesa e brendshme është një simfoni e vjollcës, dhe nuanca zbukuron pothuajse çdo sipërfaqe dhe shkon mirë me ngjyrën e jashtme të frymëzuar nga nuancat Cassis Red Metallic dhe Frozen Berry Metallic të Porsche.

Kjo sigurisht të kujton fillimin e viteve 2000, kur dizajni shtyu kufijtë e ngjyrës dhe formës.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat