Kjo veturë peshon mbi 3 ton

Auto

Kjo veturë peshon mbi 3 ton

Më: 15 shkurt 2024 Në ora: 07:38
Foto ilustrim

Marka luksoze e BYD, Yangwang, po i afrohet prezantimit zyrtar të një automjeti të ri elektrik sedan U7.  Kujtojmë se sedani i parë elektrik Yangwang vjen me një bateri prej 135.5 kWh.

Bateria është prodhuar nga FinDreams, prodhues baterish në pronësi të BYD.

Bateria peshon 903 kg, pothuajse aq sa i gjithë Dacia Spring Electric.

Me një mbushje të baterisë mund të përshkruan nga 720 deri në 800 km.

Ky rezultat i fundit arrihet me mbulesat shtesë aerodinamike të rrotave, parakolpët special opsional dhe kamerat anësore në vend të pasqyrave klasike.

Trajtimi i plotë rezulton në një rënie të koeficientit të tërheqjes në 0,195 Cd dhe një rritje të diapazonit.

Është interesante se masa e baterisë përbën pothuajse 1/3 e peshës totale prej 3095 kilogramësh. Vetura iu afrua kështu rrezikshëm kufirit të 3500 kg, kur tashmë keni nevojë për një kategori të re në patentën e shoferit.

Ndryshe, bateria është e tipit LFP (fosfat litium-hekur), gjë që shpjegon peshën e madhe. Bateritë LFP janë më të rënda se bateritë litium-jon. Për krahasim, bateria 150 kWh e instaluar nga prodhuesi kinez Nio peshon vetëm 575 kg.

Koha që i duhet U7 për të përshpejtuar nga 0 në 100 km/h nuk dihet ende, por duhet të jetë midis tre dhe katër sekondave.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat