Cilën markë të Golfit e preferoni?

Auto

Cilën markë të Golfit e preferoni?

Më: 30 mars 2024 Në ora: 06:09
Foto ilustrim

Në këtë ditë, më 29 mars, saktësisht 50 vjet më parë, Volkswagen filloi prodhimin serial të Golfit në Wolfsburg.

Atë ditë, askush nuk e dinte se kjo makinë kompakte, pasardhëse e Beetle legjendar, do të bëhej Volkswagen-i më i suksesshëm dhe makina më e shitur evropiane e të gjitha kohërave.

Ai pasqyroi frymën e kohës, i dha emrin e tij klasës së vet të automjeteve dhe ndoqi breza njerëzish në mbarë botën. Deri më sot, më shumë se 37 milionë shembuj kanë ndjekur Golfin e parë të prodhuar në seri që nga viti 1974.

Në terma thjesht matematikorë, kjo do të thotë se më shumë se 2000 njerëz në mbarë botën kanë blerë një Golf të ri çdo ditë gjatë 50 viteve të fundit.

Modelet e para të reja mund të shiheshin në sallonet në korrik të vitit 1974. Aty ku Beetle, dhe si rrjedhim motorët e pasmë, kishin dominuar më parë skenën për dekada, tani më në fund kishte filluar një epokë e re: ajo e motorit të përparmë të montuar në mënyrë tërthore.

Volkswagen e filloi këtë tranzicion pak më herët, me Scirocco dhe Passat. Me Golf, klasi më i lartë tani përdor gjithashtu këtë teknologji të re.

Si pasardhës i Beetle legjendar që u prodhua në më shumë se 21.5 milionë kopje, Golf i zhvilluar nga Giorgio Giugiaro dhe Volkswagen Design duhej të përmbushte pritshmëritë e larta në mënyrë që të vazhdonte historinë e suksesit të makinës më të suksesshme të të gjitha kohërave.

Ai e bëri këtë në çdo mënyrë: klientët ishin aq të impresionuar nga koncepti modern i makinës, brendësia e ndryshueshme dhe dizajni i ri sa Golf kishte arritur tashmë shifrën e një milioni në tetor 1976.

Deri më tani, 17 milionë Golf janë prodhuar jashtë Wolfsburgut në fabrika të tjera, duke përfshirë pjesën tjetër të Gjermanisë, si dhe në Belgjikë, Brazil, Kinë, Malajzi, Meksikë, Sllovaki dhe Afrikën e Jugut. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat