Danimarka ndalon shitjen e automjeteve me benzinë dhe naftë nga viti 2030? - Bota Sot
Danimarka ndalon shitjen e automjeteve me benzinë dhe naftë nga viti 2030?

Auto

E hënë, 22 tetor 2018

Danimarka ndalon shitjen e automjeteve me benzinë dhe naftë nga viti 2030?

Më: 2 tetor 2018 Në ora: 14:59
Ilustrim

Danimarka ka propozuar një ndalim për shitjen e makinave të reja me motorë benzinë dhe naftë nga viti 2030 dhe atyre hibrid nga viti 2035.

Me këtë, autoritetet daneze i janë bashkuar përpjekjeve ndërkombëtare për të promovuar ekskluzivisht automjetet elektrike, të cilat synojnë të ulin ndotjen e ajrit dhe të hyjnë në një luftë më serioze kundër ndryshimit të klimës, transmeton Reuters.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test