Ndikuesit e mediave sociale, të parët që do të bëjnë vaksinën?

Azia

Ndikuesit e mediave sociale, të parët që do të bëjnë vaksinën?

Më: 14 janar 2021 Në ora: 21:50
Ilustrim

Indonezia ka bërë një përzgjedhje sat ë çuditshme, aq edhe të zgjuar për katëgoritë që do ta bëjnë ndër të parët vaksinën anti Covid. Siç mësohet nga mediat vendëse, ndër të parët që do të vaksinohen në Indonezi do të jenë ndikuesit e mediave sociale.

Kjo zgjedhje e autoriteteve vjen me arsyetimin se ky grup inflencuesish me numër të lartë fansash, mund t’i bindin të gjithë ndjekësit e tyre për t’u vaksinuar.

I pari që mori vaksinën ishte Raffi Ahmad, i cili ka gati 50 milionë ndjekës në Instagram. Ahmad dha shembullin e tij dhe ftoi të gjithë të bënin të njëjtën gjë.

“Mos kini frikë nga vaksinat“, shkruajti ai përkrah një video teksa shihej duke u vaksinuar.

Të vendosësh se kush duhet të jetë i pari në radhë për dozat e kufizuara të vaksinave ka qenë një sfidë në të gjithë botën, me shumë vende që u japin përparësi mjekëve dhe të moshuarve.

Por zyrtari i lartë i Ministrisë së Shëndetësisë në Indonezi, Siti Nadia Tarmizi, tha se vendimi për të përfshirë ndikues, së bashku me pothuajse 1.5 milionë punonjës të kujdesit shëndetësor në raundin e parë të vaksinimit ishte një strategji e qëllimshme e komunikimit qeveritar.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat