Trupat kineze dhe indiane “në përplasje të re kufitare”

Azia

Trupat kineze dhe indiane “në përplasje të re kufitare”

Më: 25 janar 2021 Në ora: 08:45
Përplasja thuhet se u zhvillua në veri të Sikkim tre ditë më parë

Trupat kineze dhe indiane thuhet se janë përplasur përsëri në një zonë kufitare të diskutueshme, me lëndime në të dy anët, thonë raportet e mediave indiane.

Përplasja thuhet se u zhvillua në veri të Sikkim tre ditë më parë.

Tensionet kanë qenë të larta midis dy vendeve që nga një përplasje vdekjeprurëse në një zonë tjetër të diskutueshme kufitare.

Të paktën 20 ushtarë indianë vdiqën në një përleshje në Galwan Valley, Ladakh, në qershor. Kina nuk komentoi mbi raportet se gjithashtu pësoi viktima.

Incidenti i fundit ndodhi në Naku La në Sikkim, thonë mediat, duke cituar zyrtarë ushtarakë indianë.

Një patrullë kineze u përpoq të hynte në territorin indian dhe u detyrua të kthehej, thanë zyrtarët. Deri më tani nuk ka pasur asnjë koment të drejtpërdrejtë nga India ose Kina, raporton BBC.

Rajoni Sikkim është i vendosur në mes të Butanit dhe Nepalit.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat