200 milionë qytetarë të vaksinuar në Kinë

Azia

200 milionë qytetarë të vaksinuar në Kinë

Më: 21 prill 2021 Në ora: 13:40
Foto ilustrim

Rreth 200 milion kinezë, ose 14.29% e popullsisë, janë vaksinuar kundër COVID-19 deri më tani, me një theks të veçantë tek punonjësit e vijës së parë, studentët e universitetit dhe njerëzit që jetojnë në zonat kufitare, tha një zyrtar shëndetësor të mërkurën.

Kina po rrit përpjekjet e vaksinimit pas një fillimi të ngadaltë, të nxitur pjesërisht nga eliminimi virtual i transmetimit të brendshëm. Vetëm dy raste lokale u raportuan të mërkurën, të dy në qytetin Ruili, i cili kufizohet me Mianmar.

Zyrtari i Qendrës së Kontrollit të Sëmundjeve Cui Gang, tha në një konferencë për shtyp se zonat kryesore dhe anëtarët e popullsisë po u jepet përparësi për vaksinat. Kina ka miratuar pesë vaksina të prodhuara në vend dhe ka eksportuar miliona doza, megjithëse disa shkencëtarë besojnë se ato ofrojnë më pak mbrojtje sesa ato nga Pfizer, Moderna dhe AstraZeneca.

Vaksinat kineze kanë një interval efikasiteti prej 50.7% deri 79.3%, bazuar në të dhënat e kompanisë, më të ulëta se kolegët e tyre të huaj, por ende efektive.

Kina tani po jep miliona vaksina në ditë dhe një mjek i lartë i qeverisë, Zhong Nanshan, ka njoftuar një qëllim të vaksinimit të 560 milionë të 1.4 miliard njerëzve të vendit deri në mes të qershorit.

Kina mbylli qytetin e Wuhan për më shumë se dy muaj duke filluar në janar 2020 pasi koronavirusi u zbulua për herë të parë në fund të vitit 2019. Wuhan u bë i njohur si epiqendra e pandemisë, megjithëse Pekini ka sugjeruar se virusi mund të ketë qarkulluar më herët dhe ndoshta i sjellë në Kinë nga jashtë.

Që nga ajo kohë, Kina ka kontrolluar virusin përmes kontrolleve të rrepta kufitare dhe bllokimeve të shpejta sa herë që shpërthejnë të reja. Maska e veshur në ambiente të mbyllura mbetet pothuajse universale dhe aplikimet për gjurmimin e shëndetit duhet të shfaqen në shumicën e dyqaneve, zyrave dhe ndërtesave publike.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat