Talebanët ia presin kokën volejbollistës afgane

Azia

Talebanët ia presin kokën volejbollistës afgane

Më: 21 tetor 2021 Në ora: 12:59
Foto

Militantët talibanë dyshohet se i prenë kokën një anëtareje të ekipit kombëtar afgan të volejbollit.

Ky fakt i tmerrshëm është konfirmuar nga trajneri i ekipit.

Mahjabin Hakimi luajti në kombëtaren afgan të volejbollit për femra, por u vra mizorisht në fillim të këtij muaji.

Në një intervistë, trajneri tha se Mahjabin Hakimi u vra në tetor, por askush nuk mësoi për ekzekutimin e tmerrshëm të saj, pasi Talebanët kishin kërcënuar familjen që të mos fliste për të.

Mahjabin luajti për klubin e volejbollit në Kabul, para rënies së qeverisë së Ashraf Ghani.

Ajo ishte një nga yjet e klubit ku militonte.

Pastaj, disa ditë më parë, fotografitë e asaj që dukej se ishte koka e saj e prerë dhe qafa e përgjakur u shfaqën në rrjetet sociale.

Talebanët janë përpjekur të identifikojnë dhe gjuajnë sportistet femra që nga marrja e tyre e pushtetit.

Militantët kanë qenë veçanërisht në vëzhgim për anëtarët e ekipit afgan të volejbollit të femrave; ato që kanë konkurruar më parë në kompeticione të huaja e vendase, si dhe janë shfaqur në programet mediatike, sipas trajnerit Afzali, shkruan The Idenpendent.

Vetëm dy nga lojtaret e ekipit kombëtar të volejbollit ishin në gjendje të largoheshin nga vendi para se talebanët të merrnin kontrollin e plotë në gusht. Mahjabin Hakimi ishte vetëm një nga shumë sportistet fatkeqe që ndodheshin në vend.

“Të gjithë lojtaret e ekipit të volejbollit dhe pjesa tjetër e sportisteve femra janë në një situatë të keqe, në dëshpërim dhe frikë, – tha Afzali për “Persian Independent”. – Të gjithë janë detyruar të ikin, ose të jetojnë nën tokë”.

Ekipi kombëtar afgan i volejbollit për femra u themelua në vitin 1978.

Ai ka shërbyer prej kohësh si burim frymëzimi dhe fuqizimi për vajzat e reja afgane.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat