Suu Kyi i Mianmarit dëshmon për herë të parë në gjykatën e juntës

Azia

Suu Kyi i Mianmarit dëshmon për herë të parë në gjykatën e juntës

Më: 26 tetor 2021 Në ora: 15:51
Aung San Suu Kyi

Udhëheqësja e rrëzuar e Mianmarit Aung San Suu Kyi dëshmoi për herë të parë në një gjykatë junta të martën, katër muaj pasi u vu në gjyq nga ushtria, tha një burim me njohuri për rastin për AFP.

Myanmar ka qenë në trazira që nga grushti i shtetit të 1 shkurtit, me protesta mbarëkombëtare dhe më shumë se 1,100 njerëz të vrarë nga forcat e sigurisë, sipas një grupi lokal monitorues, shkruan France24.

Suu Kyi doli në gjyq në qershor, katër muaj pasi u mor në paraburgim dhe përballet me një sërë akuzash që mund ta bëjnë atë të burgosur për dekada.

Të martën ajo "e dha vetë deklaratën e saj në gjykatë" në përgjigje të akuzave për nxitje në lidhje me dy deklaratat e shkurtit që kritikonin grushtin e shtetit, tha burimi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat