Rasti i parë i variantit Omicron raportohet edhe në Japoni

Azia

Rasti i parë i variantit Omicron raportohet edhe në Japoni

Më: 30 nëntor 2021 Në ora: 10:44
Foto ilustrim

Japonia ka konfirmuar rastin e saj të parë me variantin e ri të coronavirusit, Omicron, tha një burim qeveritar të martën, më pak se një javë pasi u zbulua për herë të parë në Afrikën e Jugut.

Sipas mediave të huaja, një burrë rreth të 30-ave u zbulua se ishte i infektuar me llojin Omicron pasi mbërriti nga Namibia në Aeroportin Narita pranë Tokios të dielën.

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka paralajmëruar se varianti Omicron, i cili tashmë është konfirmuar në Evropë, Kanada, Izrael dhe Hong Kong, mund të jetë më i transmetueshëm ose të shmangë imunitetin nga infeksionet dhe vaksinat e mëparshme.

Shqetësimet rreth variantit kanë shtyrë një numër vendesh të shtrëngojnë kufizimet e udhëtimit, me Japoninë që mbyll kufijtë e saj për të ardhurit e rinj, shtetas të huaj, nga e marta dhe duke kërkuar nga qytetarët dhe banorët e huaj që kthehen nga zonat me rrezik të lartë të karantinohen deri në 10 ditë në karantinë të caktuar nga qeveria.

Kryeministri Fumio Kishida u zotua të marrë çdo masë paraprake për të “shmangur skenarin më të keq” në shpalljen e masave, të cilat vijnë vetëm tre javë pasi Japonia lehtësoi rregullat e hyrjes për biznesmenët, studentët ndërkombëtarë dhe pjesëmarrësit në programin e saj të praktikës teknike. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat