Filipinet forcojnë flotën e saj, blejnë 32 helikopterë të rinj amerikanë Black Hawk

Azia

Filipinet forcojnë flotën e saj, blejnë 32 helikopterë të rinj amerikanë Black Hawk

Më: 16 janar 2022 Në ora: 18:18
Foto ilustrim

Filipinet po blejnë 32 helikopterë luftarak amerikanë S-70i Black Hawk, me qëllim që të forcojnë flotën e saj për reagim të shpejtë, ka bërë të ditur ministria e Mbrojtjes së këtij vendi.

Siç raporton Reuters, Filipine po i blejnë helikopterët për 620 milionë dollarë nga kompania amerikane Sikorsky Aircraft, që njëherit është nën pronësi të një kompanie tjetër amerikane – Lockheed Martin.

Manila zyrtare prej dekadash po tenton të modernizoj pajisjet ushtarake që i kanë helikopterët nga lufta e Vietnamit, si dhe anijet që datojnë qysh nga Lufta e Dytë Botërore që janë shfrytëzuar nga Shtetet e Bashkuara.

Helikopteri i parë i ri S-70i do të arrijë vitin e ardhshëm, ka njoftuar Sekretari i Mbrojtjes, Delfin Lorenzan në profilin e tij në Facebook.

Fluturaket e tjera sipas tij do të dorëzohen në tri faza – 10 helikopterë në vitin 2024, 10 në 2025 dhe të tjerët në 2026.

Qeveria e Filipineve vitin e kaluar përfundoi marrëveshjen për porosinë e 16 Black Hawk, që do të zëvendësojnë flotën Bell UH-1H të helikopterë që ushtria e atjeshme i përdor.

Më herët Filipine porositën dy luftanije nga gjiganti jugkorean Hyundai Heavy Industries, me një çmim prej 556 milionë dollarë.

Ndërkohë, në Filipine këto ditë kanë arritur helikopterët e parë turk T129 ATAK, që i kishte porositur kohë më parë. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat