“Po shkel sovranitetin”, kryeministri i Tajvanit ‘sulmon’ Kinën

Azia

“Po shkel sovranitetin”, kryeministri i Tajvanit ‘sulmon’ Kinën

Më: 5 gusht 2022 Në ora: 08:17
Su Tseng-chang

I ashpër ka qenë qëndrimi i kryeministrit të Tajvanit pas zhvillimeve dhe tensioneve të shtuara sëfundmi me Kinën.

“Duke e quajtur fqinj i keq”, Su Tseng-chang është shprehur se nuk e priste që Kina do të shfaqte fuqinë e saj në këtë mënyrë.

“Nuk  e prisja që fqinji ynë i ‘keq’ do të shfaqte fuqinë e tij në derën tonë dhe do të rrezikonte arbitrarisht rrugët ujore më të ngarkuara në botë, me stërvitjet e tij ushtarake”, ka thënë kryeministri i Tajvanit në një komunikim me gazetarët.

Kujtojmë se Kina lëshoi dje raketa balistike në ujërat përreth Tajvanit. Tajvani tha se masa, e cila ndalon anijet dhe avionët të përdorin hapësirën, shkel sovranitetin e saj dhe përbën një bllokadë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat