​Irani ekzekuton katër persona për “bashkëpunim inteligjent” me Izraelin

Azia

​Irani ekzekuton katër persona për “bashkëpunim inteligjent” me Izraelin

Më: 4 dhjetor 2022 Në ora: 17:10
Foto ilustrim

Katër iranianë të akuzuar për bashkëpunim të inteligjencës me Izraelin u ekzekutuan të dielën, më pak se një javë pasi gjykata e lartë iraniane la në fuqi dënimin e tyre me vdekje.

Mizan News, e lidhur me drejtësinë e vendit, bëri të ditur se dënimet janë kryer në orët e para të mëngjesit.

Personat akuzohen për “shkatërrim të pronës private dhe publike, rrëmbime dhe marrje të rrëfimeve të rreme”, sipas organeve të drejtësisë.

Ata u identifikuan si Hossein Ordukhanzadeh, Shahin Imani Mahmoudabad, Milad Ashrafi Atbatan dhe Manouchehr Shahbandi Bejandi.

Tre të akuzuarit e tjerë në këtë rast u dënuan me burgim nga 5 deri në 10 vjet me akuzat për "krim kundër sigurisë së vendit, ndihmë në rrëmbim dhe mbajtje armësh".

Media shtetërore e Iranit, duke cituar zyrtarë të drejtësisë, tha se këta burra u arrestuan në një operacion të përbashkët nga Garda Revolucionare Islamike (IRGC) dhe ministria e inteligjencës në qershor të këtij viti.

Katër prej tyre u dënuan me vdekje nga një gjykatë më e ulët, e cila u kundërshtua më pas në gjykatën e lartë. Gjykata e lartë javën e kaluar la në fuqi vendimet, duke hapur rrugën për ekzekutimet e tyre.

Ajo vjen mes protestave të përhapura në të gjithë Iranin në muajt e fundit të shkaktuar nga vdekja e një gruaje 22-vjeçare iraniane, Mahsa Amini, në paraburgimin e policisë së moralit.

Irani shpesh në vitet e fundit ka akuzuar armikun e përhershëm Izraelin për kryerjen e akteve të spiunazhit dhe sabotimit në objektet kryesore bërthamore, ushtarake dhe industriale nëpërmjet agjentëve lokalë.

Tensionet midis dy vendeve u përshkallëzuan pasi shkencëtari i lartë bërthamor iranian, Mohsen Fakhrizadeh, u vra në një operacion në periferi të Teheranit në nëntor 2022, për të cilin Teherani fajësoi Izraelin.

Izraeli ka akuzuar gjithashtu shërbimet e inteligjencës së Iranit për komplotimin e sulmeve ndaj qytetarëve izraelitë në vendet e huaja./AA

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat