​Gruaja e burgosur iraniane do të hyjë në grevë urie

Azia

​Gruaja e burgosur iraniane do të hyjë në grevë urie

Më: 9 dhjetor 2023 Në ora: 17:43
​Gruaja e burgosur iraniane do të hyjë në grevë urie

Aktivistja iraniane Narges Mohammadi, e cila aktualisht ndodhet në burg në Iran, ka njoftuar se do të fillojë një grevë të re urie të dielën, ditën kur fëmijët e saj do të marrin çmimin Nobel për Paqen në vendin e saj në Oslo.

Mohammadi, e cila në mënyrë specifike kundërshton mbajtjen e detyrueshme të hixhabit dhe dënimin me vdekje në Iran, do të hyjë në grevë urie si shenjë "solidariteti me pakicën fetare Bahai", tha vëllai dhe burri i saj në një konferencë shtypi të mbajtur në Oslo përpara ceremonisë së çmimit Nobel.

"Narges nuk është këtu me ne sot. Ajo është në burg dhe do të jetë në grevë urie në shenjë solidariteti me pakicën fetare," tha vëllai i saj më i vogël Hamidreza Mohammadi.

Bashkëshorti i aktivistes 51-vjeçare, Taghi Rahmani, sqaroi se gjesti i solidaritetit i referohet Bahai-ve dhe se në grevë urie janë edhe dy drejtues të këtij minoriteti.

Sipas përfaqësuesve të saj, pakica më e madhe fetare në Iran është objektivi i diskriminimit në shumë sektorë të shoqërisë.

"Narges njoftoi se "do të fillojë një grevë urie në ditën që do t'i jepet çmimi Nobel, sepse atëherë çështja e Bahai ndoshta do të tërheqë më shumë vëmendjen në botë," shpjegoi ai në konferencën për shtyp.

Mohammadi është me shëndet të brishtë dhe ndodhet në burgun Evin të Teheranit që nga 2021. Ajo është një nga pjesëmarrëset kryesore të rebelimit dhe lëvizjes së quajtur "Gratë, jeta, liria" në Iran.

Shfaqja e lëvizjes u nxit nga vdekja e vitit të kaluar e kurdit iranian 22-vjeçar Mahsa Amini, i cili u arrestua dhe u ndalua në Teheran për mosbindje ndaj kodeve të rrepta islame të veshjes. Protesta u mbyt në gjak.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat