​Shirat masive dhe rrufeja lënë të vdekur 26 persona në Pakistan

Azia

​Shirat masive dhe rrufeja lënë të vdekur 26 persona në Pakistan

Më: 13 prill 2024 Në ora: 20:00
Foto ilustrim

Të paktën 26 njerëz u vranë dhe disa të tjerë u plagosën pasi shirat masive dhe rrufetë goditën pjesë të Pakistanit verilindor dhe jugperëndimor gjatë 24 orëve të fundit, thanë të shtunën zyrtarët provincialë të shpëtimit.

Rrethet jugore të Punjabit, Rahimyar Khan, Bahawalpur, Bahawalnagar dhe Lodhran ishin më të goditurat ku rrufeja vrau 17 njerëz. Dhjetëra persona u plagosën gjithashtu në aksidente të lidhura me shiun në të gjithë krahinën.

Tetë vdekje të tjera dhe dhjetëra të plagosur të tjerë u raportuan nga rrethe të ndryshme të Balochistanit, provinca më e madhe e vendit për sa i përket tokës, ku shirat masive dhe përmbytjet përmbytën sipërfaqe të mëdha dhe shkaktuan që përrenjtë të shpërthenin brigjet e tyre.

Një person vdiq dhe dy të tjerë u plagosën në provincën veriperëndimore Khyber Pakhtunkhwa. Reshjet e dendura gjithashtu ndërprenë energjinë elektrike dhe shkatërroi të korrat dhe pemishtet në rrethet përkatëse.

Një zëdhënës i qeverisë Balochistan tha se një alarm emergjent u dha për shkak të shirave të rrëmbyeshëm në të gjithë provincën. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat