Koreja e Veriut lëshon breshëri raketash drejt ujërave të saj lindor

Azia

Koreja e Veriut lëshon breshëri raketash drejt ujërave të saj lindor

Më: 30 maj 2024 Në ora: 10:01
Njerëzit shikojnë një program lajmesh që transmeton një imazh të një lëshimi rakete nga Koreja e Veriut, në stacionin hekurudhor të Seulit në Seul, Koreja e Jugut, të enjten, 30 maj 2024. Koreja e Veriut të enjten lëshoi një breshëri raketash balistike drejt detit të saj lindor. Foto: (AP Photo/Ahn Young-joon)

Koreja e Veriut lëshoi ​​të enjten një breshëri raketash balistike të dyshuara drejt detit të saj lindor, sipas ushtrisë së Koresë së Jugut, disa ditë pasi përpjekja e saj për të nisur një satelit zbulues ushtarak përfundoi në dështim, por megjithatë tërhoqi dënime të forta nga rivalët e saj.

Shefi i Shtabit të Përbashkët të Koresë së Jugut tha se zbuloi se veriu kishte lëshuar rreth 10 predha që dukej të ishin raketa balistike me rreze të shkurtër veprimi nga një zonë afër kryeqytetit të saj, Phenian. Ai tha se raketat e dyshuara fluturuan rreth 350 kilometra përpara se të uleshin në ujërat në brigjet lindore të Veriut, raporton Associated Press.

Ai tha se ushtria e Koresë së Jugut ka rritur mbikëqyrjen dhe vigjilencën dhe po ndan nga afër informacionin me Shtetet e Bashkuara dhe Japoninë.

Tensionet në Gadishullin Korean janë rritur muajt e fundit pasi ritmi i testimit të armëve të Koresë së Veriut dhe i stërvitjeve të kombinuara ushtarake të Koresë së Jugut me Shtetet e Bashkuara dhe Japoninë janë intensifikuar në një cikël gjysmash.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat