Përplasen gjatë fluturimit dy aeroplanë rusë mbi Detin e Japonisë - Bota Sot
Përplasen gjatë fluturimit dy aeroplanë rusë mbi Detin e Japonisë

Bota

Përplasen gjatë fluturimit dy aeroplanë rusë mbi Detin e Japonisë

Më: 18 janar 2019 Në ora: 20:55
Bombarduesit po kryenin fluturime të planifikuara nga aeroporti Hurba

Dy aeroplanë bombardues rusë janë përplasur në ajër mbi Detin e Japonisë gjatë një stërvitje ushtarake.

Sipas mediave të huaja, aeroplani Sukhoi Su-34s aksidentalisht u përplasën ndërsa fluturonin mbi Ngushticën e Tartarit në Lindjen e Largët të Rusisë, duke e rrëzuar njërin prej tyre poshtë në ujë.

Dy pilotët e njërit prej aeroplanit të rrëzuar janë hedhur nga aty dhe janë gjetur në detin e akullt në kushte “të kënaqshme”, thanë burimet e mbrojtjes ruse.

Image

Ndërsa pilotët e aeroplanit tjetër ishin në gjendje të aterronin në mënyrë të sigurt, megjithëse me një motor të dëmtuar.

Bombarduesit po kryenin fluturime të planifikuara nga aeroporti Hurba i vendosur dhjetë kilometra jashtë Komsomolsk-on-Amur.

Image

Kjo nuk është hera e parë që aeroplanët Su-34 të Rusisë kanë qenë të përfshirë në një aksident.

Në qershor, 2015, një bombardues Su-34 u rrëzua pas një fluturimi rutinë të trajnimit në rajonin Voronezh të Rusisë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...