Vritet një person gjatë protestave në Iran

Bota

Vritet një person gjatë protestave në Iran

Më: 16 nëntor 2019 Në ora: 18:17
Foto ilustrim

Një person është vrarë në qytetin iranian Sirian gjatë protestave natën kur ata po protestonin kundër një vendimi të autoriteteve për rritjen e çmimit të naftës për të paktën 50 për qind, si pjesë e përpjekjeve për të kompensuar efektin e sanksioneve të SHBA-së.

“Fatkeqësisht dikush u vra”, është cituar të ketë thënë Guvernatori Mohammad Mahmoudabadi nga agjencia e lajmeve ISNA.

Ai tha se shkaku i vdekjes dhe nëse “individi u qëllua apo jo” ishte ende i paqartë, duke shtuar se njerëz të tjerë u plagosën në demonstratat e së premtes.

Mahmoudabadi tha se “forcat e sigurisë nuk kishin leje për të qëlluar dhe u lejuan vetëm për të shtëna paralajmëruese, gjë të cilën e bënë”.

Ai shtoi se ishte një “mbledhje e qetë” që u shfrytëzua nga disa që “shkatërruan pronën publike, dëmtuan stacionet e karburantit dhe gjithashtu dëshironin të hynin në depot kryesore të karburantit të ndërmarrjes së naftës dhe t’i vënë zjarrin”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat