Iraku do të "ndalojë" transferimet e gazit në Iran - Bota Sot
Iraku do të "ndalojë" transferimet e gazit në Iran

Bota

Iraku do të "ndalojë" transferimet e gazit në Iran

Më: 21 janar 2020 Në ora: 13:20
Foto

Banka përmes së cilës Iraku paguan për importet e gazit iranian në rrjetet e saj tha të martën se do të ndalojë përpunimin e pagesave nëse një përjashtim i rëndësishëm i sanksioneve amerikane skadon muajin tjetër.

"Do të ndalemi. Po aq e thjeshtë", tha kreu i Bankës së Tregtisë së Irakut (TBI) Faisal al-Haimus për AFP.

Kjo mund të jetë shkatërruese për sektorin e energjisë elektrike të gjymtuar në Irak, i cili është mbështetur në Iran për rreth një të tretën e furnizimit të tij, dhe vjen në një kohë të tensioneve të ngritura midis SHBA-Iranit, shkruan AFP.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat