“Covid-19 i hapi rrugën terrorizmit!” OBSH paralajmëron botën - Bota Sot
“Covid-19 i hapi rrugën terrorizmit!” OBSH paralajmëron botën

Bota

“Covid-19 i hapi rrugën terrorizmit!” OBSH paralajmëron botën

Më: 7 korrik 2020 Në ora: 19:09
Ilustrim

Sikur të mos mjaftonte rreziku i infeksionit, Covid 19 i ka hapur rrugën terrorizmit që po merr forma të reja dhe ka të ngjarë të bëhet përsëri një emergjencë. Kjo u nënvizua nga Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, duke paralajmëruar kundër sulmeve në internet dhe formave të reja të mundshme të bioterrorizmit.

” Coronavirus, si terrorizmi – tha Guterres – nuk respekton kufijtë kombëtar, prek të gjitha kombet dhe nuk mund të fitohet përveç se kolektivisht”.

Sekretari i Përgjithshëm u bëri thirrje shteteve dhe organizatave ndërkombëtare që të përdorin “fuqinë e multilateralizmit” përballë kësaj “mashtrimi që evoluon vazhdimisht”.

Megjithëse është ende shumë herët për të vlerësuar plotësisht përfshirjen e Covid-19 për terrorizmin, Guterres paralajmëroi se organizatat terroriste si ISIS në Irak dhe Al Qaeda, si dhe grupe neo-naziste dhe supremaciste, po kërkojnë të shfrytëzojnë ndarjet, konfliktet lokale. Dështimet dhe ankesat e qeverisë për të përparuar qëllimet e tyre gjatë pandemisë.

Pra, sipas Guterres, një luftë efektive kundër kërcënimit terrorist kalon në pesë fusha veprimi. Së pari, investoni në kapacitete dhe burime të afta për të zbuluar kërcënimet. Të zotërohet teknologji për t’i gjurmuar dhe neutralizuar ato.

Sigurimi i respektimit të të drejtave të njeriut. Të mos lejohen që terroristët të përfitojnë nga zbrazësitë e krijuara nga pandemia dhe të forcohet shkëmbimi i informacionit dhe përvojave.

Në një kohë kritike siç është pandemia që ne po përjetojmë, Guterres u ka bërë thirrje shteteve që të angazhohen që “të bëjnë më shumë dhe të bëjnë më mirë” në luftën kundër terrorizmit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat