LIVE: Zhvillimet dramatike/ Putini flet për sulmet ndaj Rusisë: Ishim gati për…!

Bota

LIVE: Zhvillimet dramatike/ Putini flet për sulmet ndaj Rusisë: Ishim gati për…!

Nga: BOTA SOT Më: 20 maj 2022 Në ora: 06:12 Përditësuar në ora: 23:45 më 20.05.2022
Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin

Zelensky reagon pas sulmeve ajrore të Rusisë

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky i quajti të premten sulmet ajrore ruse mishërim të "së keqes absolute, marrëzisë absolute", pas shkatërrimit të një qendre kulturore që la të paktën shtatë persona të plagosur, raporton CNN, përcjell "Bota sot"

Zelensky postoi video në Telegram të sulmit ajror që shkatërroi "Shtëpinë e sapo rinovuar të Kulturës", duke shkaktuar një re masive pluhuri dhe mbeturinash, dhe gjithashtu plagosi të paktën shtatë persona, përfshirë një fëmijë, në qytetin e Lazova në rajonin e Kharkiv.

“Okupatorët identifikuan kulturën, arsimin dhe njerëzimin si armiq të tyre. Ata nuk kursejnë raketa apo bomba për ta. 

Çfarë është në mendjen e njerëzve që zgjedhin objektiva të tillë? E keqja absolute, marrëzi absolute”, tha ai nën videon e grevës.

Këshilltari i Zelenskyt: Ne do të bëjmë gjithçka për të mos i zhgënjyer njerëzit tanë

 

Një këshilltar i presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskyy është zotuar se do të "bëjë gjithçka për të mos i zhgënjyer njerëzit tanë".

Në një mesazh në Twitter, Mykhailo Podolyak shkroi: “Çdo ditë marrë dhjetëra mesazhe nga njerëz që kanë humbur të dashurit e tyre, shtëpinë e tyre", raporton Sky news, përcjell "Bota sot".

"Nga ata, të afërmit e të cilëve janë kapur ose deportuar në Rusi. Ukraina do ta mposhtë errësirën, por do të paguajë një çmim të tmerrshëm. Ne do të bëjmë gjithçka për të mos i zhgënjyer njerëzit tanë."

Këtë javë, zoti Podolyak, i cili ka qenë i përfshirë në disa raunde bisedimesh me Rusinë, tha se Ukraina nuk do të pranonte asnjë armëpushim derisa të gjitha trupat ruse të tërhiqen.

Komentet pasqyruan një qëndrim gjithnjë e më të sigurt të marrë nga Ukraina, trupat e së cilës kanë luftuar ofensivën ruse në një ndalesë efektive.

A po dërgon Irani armë dhe mercenarë në Rusi?

 Gabriele Carrer Gabriele Carrer

Të paktën shtatë fluturime për në Moskë brenda një muaji. Ndërkohë gjatë vitit të kaluar kishte vetëm 2 të tillë. Fjala është për linjën ajrore iraniane Qeshm Fars Air, që ndodhet nën sanksionet e SHBA-së që nga viti 2019.

Ajo kontrollohet nga një tjetër kompani iraniane, Mahan Air, po ashtu nën sanksionet e Shteteve të Bashkuara, për shkak se akuzohet për transportimin e armëve dhe luftëtarëve në Siri në emër të Korpusit të Gardës Revolucionare Islamike të Iranit, Pasdaran, që është gjithashtu subjekt i sanksioneve të vendosura nga amerikanët. 

Shtimi i papritur i fluturimeve tregtare drejt Moskës, mund të pasqyrojë përpjekjet e Iranit për të mbështetur luftën e Rusisë në Ukrainë, thotë Emanuele Ottolenghi, bashkëpunëtor në Fondacionin për Mbrojtjen e Demokracive, i cili i ka analizuar me kujdes aktivitetin e kësaj kompanie ajrore.

Ai shkruan se aktivitetet e paligjshme të Qeshm Fars Air “shtrihen ndoshta përtej Sirisë”, ku ajo mbështet milicinë pro-iraniane, Hezbollah, së bashku me udhëheqësin sirian Bashar AlAssad. Ottolenghi përmend fluturimet e shpeshta midis Teheranit dhe Karakasit, në Venezuelë, por edhe midis kryeqytetit iranian dhe atij etiopian, AddisAbaba, që ndodhet në një konflikt të përgjakshëm midis qeverisë qendrore dhe rebelëve Tigrej.

Avionët e transportit të kësaj kompanie kanë bërë ndalesa në Nju Delhi, Makao, Mianmar dhe Taxhikistan. “Raportet sugjerojnë se të paktën në disa nga këto raste, Irani po e përdor këtëlinjë ajrore për të transportuar pajisje ushtarake apo për të ndihmuar partnerët që t’i shmangen sanksioneve. Edhe fluturimet e Qeshm Fars Airdrejt Moskës, mund t’i përshtaten këtij modeli”- shton më tej analisti.

Lexo lajmin e plotë KËTU.

Ligjvënësit amerikanë shtyjnë administratën të përcaktojë Rusinë, shtet që sponsorizon terrorizmin

Ligjvënësit amerikanë të të dy partive kryesore politike, po shtojnë presionin mbi administratën e Presidentit Bidenit për ta përcaktuar Rusinë si një shtet që sponsorizon terrorizmit. 

Një rezolutë, që i kërkon Sekretarit të Shtetit të bëjë këtë përcaktim, është paraqitur në Dhomën e Përfaqësuesve në një kohë kur Kongresi është i predispozuar të ndëshkojë Moskën për luftën e saj kundër Ukrainës. 

Propozuar nga republikani Joe Wilson nga Karolina e Jugut dhe demokrati Ted Lieu nga Kalifornia, rezoluta synon të shtojë Federatën Ruse në listën që përfshin Korenë e Veriut, Iranin, Sirinë dhe Kubën. 

"Terrori rus duhet të ndalet," tha ligjvënësi Wilson në një deklaratë. 

Demokrati Ted Lieu tha se përcaktimi i Rusisë si një shtet terrorist do të jetë një përpjekje e mëtejshme për të ndëshkuar Rusinë për sulmin e saj në Ukrainë. 

"Me këtë përcaktim, Shtetet e Bashkuara do të jenë në gjendje të ndalojnë eksportet me përdorim të dyfishtë në Rusi dhe të ndërmarrin veprime ekonomike kundër vendeve të tjera që bëjnë biznes me Rusinë," tha ai në një deklaratë. 

Të dielën, udhëheqësi i pakicës në Senat, Mitch McConnell, republikan nga Kentaki, i bëri thirrje Presidentit Joe Biden të vepronte. Zoti McConnell gjatë fundjavës vizitoi Kievin dhe u takua me presidentin e Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy. 

"Unë mendoj se është një ide e mirë dhe do ta mbështes atë," u tha ai gazetarëve, sipas gazetës The Hill. 

Lexo lajmin e plotë KËTU.

G7 do të sigurojë 9.5 miliardë ndihma të reja për Ukrainën

Ekonomitë kryesore të Grupit të shtatë vendeve më të industrializuara (G7) janë pajtuar të ofrojnë 9.5 miliardë dollarë, si ndihmë e re ekonomike për Ukrainën, për të ndihmuar Kievin të paguajë pagat për punonjësit publikë dhe të sigurojë që qeveria të vazhdojë të funksionojë derisa po mbrohet nga pushtimi rus.

Ministri gjerman i Financave, Christian Lindner u tha gazetarëve, më 20 maj, se me shtimin e 9.5 miliardë dollarëve, mbështetja aktuale për Ukrainën arrin në 19.8 miliardë dollarë. Shuma e re e ndihmës u premtua gjatë takimeve midis ministrave të financave të G7 dhe guvernatorëve të bankave qendrore në Gjermani, këtë javë.

“U pajtuam që situata financiare e Ukrainës nuk guxon të ndikojë në aftësinë e Ukrainës për të mbrojtur veten me sukses”, tha Lindner. “Duhet të japim gjithçka nga vetja për t’i dhënë fund kësaj lufte”.

Premtimet e reja përfshijnë 7.5 miliardë dollarë mjete pa kthim nga Shtetet e Bashkuara dhe një grant prej 1 miliard dollarësh nga Gjermania. Vendet tjera të G7 do të sigurojnë një miliardë dollarë të tjera, në formën e garancive dhe kredive, ka deklaruar Ministria e Financave e Gjermanisë.

“Ne do të vazhdojmë të jemi me Ukrainën gjatë dhe pas kësaj lufte dhe jemi të gatshëm, nëse është e nevojshme, të bëjmë më shumë”, kanë thënë ministrat e G7 në një komunikatë në fund të takimit dyditor në Gjermani.

Pushtimi rus preku pothuajse çdo temë të diskutuar gjatë takimit të ministrave të financave dhe guvernatorëve të bankave qendrore të Kanadasë, Francës, Gjermanisë, Italisë, Japonisë, Britanisë së Madhe dhe Shteteve të Bashkuara.

“Lufta agresore e Rusisë po shkakton çrregullime ekonomike globale, duke ndikuar në sigurinë e furnizimit global me energji, prodhimin e ushqimit dhe eksportet e ushqimit dhe produkteve bujqësore, si dhe funksionimin e përgjithshëm të zinxhirëve të furnizimit global”, thuhet në deklaratë.

Parashikimi i fundit ekonomik botëror i Fondit Monetar Ndërkombëtar thotë se ekonomia e Ukrainës do të tkurret për 35 për qind këtë vit dhe vitin e ardhshëm./REL

Mbrojtësit e Azovstalit u urdhëruan të ndalonin luftën

Ushtarët e fundit ukrainas, që gjenden të fshehur në fabrikën e çelikut Azovstal në Mariupol, thonë se Kievi “i urdhëroi” ata të ndalonin luftimet, ndërkaq Rusia po intensifikon sulmin në Ukrainën lindore, duke synuar Donbasin, për të cilin Presidenti Volodymyr Zelensky thotë se tani duket si “ferr”.

“Komanda e lartë ushtarake dha urdhrin për të shpëtuar jetën e ushtarëve të garnizonit tonë dhe për të ndaluar mbrojtjen e qytetit”, ka thënë për Telegramin, komandanti i batalionit që drejtonte ushtarët e Azovstal, Denys Prokopenko.

“Civilët u evakuuan. Të plagosurve rëndë u është dhënë ndihma e nevojshme dhe ata janë evakuuar, për t’u shkëmbyer më pas dhe për t’u sjellë në territorin e kontrolluar nga Ukraina”, shtoi Prokopenko.

Ai theksoi se procesi i transferimit të të vdekurve nga Azovstal është ende në vazhdim dhe se ai “shpreson që në të ardhmen e afërt, të afërmit dhe Ukraina do të jenë në gjendje të varrosin ushtarët e tyre me nder”.

Ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu tha se deri më tani, rreth 2000 luftëtarë ukrainas që ishin fshehur në fabrikën e çelikut, janë dorëzuar.

Lexo lajmin e plotë KËTU.

Putin deklarohet për sulmet kibernetike

Presidenti rus Vladimir Putin ka bërë thirrje për veprime për të përmirësuar rezistencën e vendit të tij ndaj sulmeve kibernetike, duke thënë se Rusia ishte goditur nga sulme të shumta që kur Moska dërgoi trupa në Ukrainë.

“Ne në përgjithësi ishim gati për këtë sulm”, tha ai gjatë një takimi të Këshillit të Sigurimit të Rusisë, raporton Sky news, përcjell "Bota sot".

“Ky është rezultat i punës në të gjithë sistemin që është ndërmarrë në vitet e fundit. Sulmet vinin nga vende të ndryshme, por ishin qartësisht të koordinuara, duke goditur infrastrukturën kritike të informacionit, përfshirë median, institucionet financiare dhe portalin qeveritar. Mbrojtja kundër sulmeve të tilla mund të arrihet duke forcuar objektet e ndjeshme shtetërore dhe të industrisë, dhe duke shmangur përdorimin e teknologjisë së huaj”, theksoi Putin.

Bashkëpunëtorët e Putinit marrin një tjetër ‘goditje’ të fortë

Kanadaja do të vendosë sanksione të mëtejshme ndaj oligarkëve rusë dhe do të ndalojë importin dhe eksportin e mallrave luksoze të synuara nga Rusia.

Masat e reja do të vendosin kufizime për 14 individë, përfshirë oligarkët rusë, anëtarët e familjeve të tyre dhe bashkëpunëtorët e ngushtë të Vladimir Putin, raporton Sky news, përcjell "Bota sot".

Ndërkohë, ndalimi i importit do të synojë mallrat ruse duke përfshirë pijet alkoolike, ushqimet e detit dhe diamante jo-industriale, ndërsa ndalimi i eksportit do të synojë mallrat luksoze si këpucët, veshjet luksoze dhe bizhuteritë.

Në një deklaratë, qeveria kanadeze tha: "Këta individë kanë mundësuar drejtpërdrejt luftën e pakuptimtë të Vladimir Putinit në Ukrainë dhe mbajnë përgjegjësi për dhimbjen dhe vuajtjet e popullit të Ukrainës".

Ja kur do të nisen 15 tanka nga Gjermania si ndihmë ndaj Ukrainës

Ministri gjerman i mbrojtjes ka konfirmuar se vendi do t'i dorëzojë Ukrainës 15 tanke Gepard në korrik.

Christine Lambrecht ra dakord në një bisedë me homologun e saj ukrainas, Oleksii Reznikov, për të vazhduar bashkëpunimin ndaj pushtimit të Rusisë në Ukrainë, raporton Sky news, përcjell "Bota sot".

Sipas një burimi qeveritar, tanket Gepard do të furnizohen me municion "të mjaftueshëm".

Në prill, Gjermania njoftoi se për herë të parë do të furnizonte Ukrainën me armë të rënda, përkatësisht tanke të mbrojtjes ajrore Gepard, pasi kritikët akuzuan Berlinin se po zvarritet në dërgesat e armëve të rënda në Kiev.

Që atëherë, Gjermania premtoi gjithashtu shtatë obus vetëlëvizës në Kiev dhe ka filluar trajnimin e trupave ukrainase me këto armë.

SHBA mbështet kërkesat e Suedisë dhe Finlandës për anëtarësim në NATO

Presidenti Joe Biden përshëndeti të enjten me entuziazëm vendimin e Finlandës dhe Suedisë për të kërkuar anëtarësimin në NATO. Siç njofton nga Shtëpia e Bardhë korrespondentja e Zërit të Amerikës, Anita Powell, anëtarësimi i tyre do të zgjeronte aleancën me dy nga ushtritë më moderne të Evropës pikërisht në kufirin veriperëndimor të Rusisë.

Në një takim me kryeministren e Suedisë dhe presidentin e Finlandës në Shtëpinë e Bardhë të enjten, presidenti Joe Biden tha se anëtarët e NATO-s kanë shumë arsye për t'i pranuar me shpejtësi të dy vendet në aleancë.

"Suedia dhe Finlanda kanë institucione të forta demokratike, ushtri të forta dhe ekonomi të forta dhe transparente. Dhe një ndjenjë të fortë morale për të drejtën. Ata plotësojnë çdo kërkesë të NATO-s", tha ai.

Kryeministrja suedeze Magdalena Andersson tha se vendi i saj do të kontribuonte shumë në aleancën mbrojtëse prej 30 anëtarësh, e cila u krijua pas Luftës së Dytë Botërore për të kundërshtuar agresionin sovjetik.

"Vlerat dhe besimet tona të përbashkëta në demokraci dhe liri. Vlera dhe besime që tani po vihen në provë. Dhe sot, situata në Ukrainë na kujton ditët më të errëta të historisë evropiane. Dhe duhet të them se në kohë të errëta është mirë t’i kesh miqtë pranë", tha ajo./VOA

Lexo lajmin e plotë KËTU. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat